Розмір шрифту

A

Аналіз статистичний

АНА́ЛІЗ СТАТИСТИ́ЧНИЙ  — аналіз статистичних даних про масові явища та процеси в соціально-економічній сфері, природі, науці, техніці з метою встановлення закономірностей стану та розвитку цих явищ та процесів, зв’язку між ними, структурних зрушень, їх прогнозування. Залежно від об’єкту А. с. може бути матем.-статист., екон.-статист. і т. ін. Особливістю матем.-статист. аналізу є те, що він застосовується для вивчення найрізноманітніших явищ та процесів об’єктив. світу, а не тільки абстракт. об’єктів матем. природи. З ін. боку, А. с. може використовувати не тільки методи теорії ймовірностей і математичної статистики, а й ін. спец. методи залежно від об’єкту вивчення (напр., індексний метод в екон. статистиці). А. с. у широкому сенсі передбачає чотири етапи: установлення мети та завдань, збір та опрацювання статист. даних, безпосередній аналіз (або А. с. у вузькому значенні) та формулювання висновків і пропозицій, прогнозування процесу чи явища, яке ґрунтується на результатах аналізу. Таким чином, А. с. у широкому сенсі включає й процедури збирання даних, які можуть бути як суцільними, так і вибірковими. Формулювання вибіркових даних та їх аналіз ґрунтуються на даних з галузі теорії ймовірностей та матем. статистики. До методів А. с. зараховують методи визначення форми та параметрів розподілів; регресійний, кореляційний, дисперсійний, факторний, кластерний аналізи, аналіз гол. компонента та ін. А. с. соц.-екон. явищ, крім вищезазнач. методів, використовує методи групувань, аналіз рядів динаміки, індекс. метод та ін. Виникнення А. с. пов’язують з появою у 17 ст. робіт В. Петі та Д. Ґраунта, які використовували аналіз для вивчення соц. та екон. явищ. Знач. внесок у розвиток А. с. в Україні зробили Д. Журавський, Ю. Янсон, М. Туган-Барановський, Є. Слуцький, М. Птуха, Ю. Корчак-Чепурківський, Й. Пасхавер та ін. У сучас. практиці А. с. проводять із використанням обчислюв. техніки за допомогою спец. пакетів приклад. програм.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2001
Том ЕСУ:
1
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
44037
Вплив статті на популяризацію знань:
900
Бібліографічний опис:

Аналіз статистичний / І. М. Геллер // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-44037.

Analiz statystychnyi / I. M. Heller // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2001. – Available at: https://esu.com.ua/article-44037.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору