Комітет рятунку України
КОМІТЕ́Т РЯТУ́НКУ УКРАЇ́НИ Громадський Засн. 25 липня 1933 у Львові з ініціативи митрополита Андрея Шептицького та представників Укр. парламент. репрезентації у сеймі Польщі Д. Левицького (голова) і Д. Великановича для інформування країн Зх. Європи про голодомор 1932–33 й організації допомоги насел. УСРР. До керівництва також увійшли В. Мудрий (організатор більшості заходів), М. Рудницька і В. Дорошенко (заступник голови), З. Пеленський (секр.), А. Вітошинський (представник у Лондоні), Л. Чикаленко (представник у Варшаві), О. Лотоцький (представник у Парижі). З комітетом співпрацювали уряд УНР в екзилі (зокрема О. Шульгин), Є. Коновалець, Д. Андрієвський, Є. Онацький. Осн. завдання: звернення до закордон. інституцій, оприлюднення фактів голодомору в ЗМІ, збирання пожертв для голодуючих, проведення громад. зібрань і днів жалоби за загиблими. У перший день свого існування К. р. У. Г. ухвалив спец. відозву до українського народу, яку підписали кер. 35-ти укр. т-в і організацій. Спіл. зусиллями восени 1933 вдалося винести укр. питання на розгляд Конгресу європ. націй (орган Ліги Націй) і зібрати ешелон зерна, однак рад. керівництво категорично відмовилося приймати будь-яку допомогу. Однією з наймасовіших акцій, організов. комітетом, став День нац. жалоби і протесту, проведений 29 жовтня 1933 у містах і селах Зх. України та багатьох країнах Європи й Америки, де проживали українці.
Літ.: Плисюк В. П. Резонанс Голодомору 1932–1933 рр. у світі // Вісн. Нац. університету «Львівська політехніка». Сер. Держава та армія. 2003. № 493; Кушнеж Р. Львівська українська преса про Голодомор в УСРР // УІЖ. 2006. №. 3.
Л. А. Ведмідь
Рекомендована література
- Плисюк В. П. Резонанс Голодомору 1932–1933 рр. у світі // Вісн. Нац. університету «Львівська політехніка». Сер. Держава та армія. 2003. № 493;
- Кушнеж Р. Львівська українська преса про Голодомор в УСРР // УІЖ. 2006. №. 3.