Консульська служба
КО́НСУЛЬСЬКА СЛУ́ЖБА — різновид державної служби, покликаної захищати за кордоном права та інтереси України, юридичних осіб і громадян України, сприяти розвитку відносин з іншими державами, розширенню економічних, торговельних, науково-технічних, гуманітарних, культурних, спортивних зв’язків і туризму. К. с. здійснюють консул. установи, до яких належать Консул. упр. МЗС України, консул. і ген. відділи дипломат. представництв України, ген. консульства, консульства та консул. агентства. На відміну від посольств і місій, консул. установи не є універсал. представництвами держави за кордоном і виконують свої завдання у сфері, що, як правило, не стосується суто політ. аспектів міждерж. зносин. Лише в тому випадку, коли з певних причин дипломат. представництво у державі не відкрито, на консула, за згодою держави перебування, може бути покладено виконання дипломат. функцій.
Консульства, як і посольства, входять до системи держ. органів зовн. зносин, а відтак, мають представниц. характер. Однак посольство завжди одне і знаходиться у столиці держави перебування, а консульств може бути декілька (їх розташовують не лише в столиці, а й у ін. містах). При цьому компетенція посольства поширюється на права та інтереси акредитуючої держави на всій тер. держави перебування, а консульство має лише певну спец. компетенцію і діє у межах відведеного йому консул. округу. Посольство підтримує контакти з центр. органами влади держави перебування (урядом, главою держави, МЗС тощо), тоді як консульство може напряму контактувати лише з місц. органами влади (свого консул. округу). Правовою основою функціонування К. с. є Віден. конвенція про консул. зносини 1963, двосторонні консул. конвенції між зацікавленими державами, Консул. статут України 1994 та ін. законодавчі акти держав, що стосуються діяльності консул. установ та їхнього персоналу. Згода, дана на встановлення дипломат. відносин між двома державами, означає, якщо інше не передбачено, згоду на встановлення консул. відносин. Разом з тим, розірвання дипломат. відносин не призводить до розірвання консул. відносин. Консул. установа може бути відкрита на тер. держави перебування тільки за її згодою. Місцезнаходження консул. установи, її клас і консул. округ визначає МЗС України за погодженням із державою перебування. Осн. функції консул. установ визначено у Віден. конвенції про консул. зносини 1963: захист у державі перебування інтересів акредитуючої держави та її громадян (фіз. осіб) у межах, регламентов. міждерж. правом; сприяння розвиткові торг., екон., культур. і наук. зв’язків між акредитуючою державою і державою перебування; з’ясування всіма закон. засобами умов і подій в торг., екон., культур. і наук. житті держави перебування, повідомлення про них урядові акредитуючої держави та подання відомостей зацікавленим особам; видача паспортів і проїзних документів громадянам акредитуючої держави та віз або відповід. документів особам, які хочуть здійснити поїздку в акредитуючу державу; надання допомоги і сприяння громадянам (фіз. і юрид. особам) акредитуючої держави; виконання обов’язків нотаріуса, реєстратора актів громадян. стану та ін. подіб. обов’язків; охорона інтересів громадян (фіз. осіб) акредитуючої держави у випадках правонаступництва з причин смерті на тер. держави перебування; охорона інтересів неповноліт. або недієздат. осіб, які потребують опіки чи піклування; представництво або забезпечення представництва громадян акредитуючої держави у судових органах держави перебування; нагляд та інспекція суден і літаків акредитуючої держави, а також їхнього екіпажу; надання допомоги суднам і літакам акредитуючої держави та їхнім екіпажам. В окремих випадках за домовленістю між державами консул. установи можуть виконувати дипломат. функції, хоча це не прирівнює їх у статусі до дипломат. представництва і не дає права претендувати на дипломат. привілеї та імунітети.
Консул. установи очолюють ген. консули, консули, віце-консули, консул. агенти. При кожному призначенні глави консул. установи акредитуюча держава забезпечує його документом, що має форму патенту або подіб. акта, який посвідчує посаду, ім’я і прізвище, категорію або клас, до якого він належить, консул. округ і місцезнаходження консул. установи. Найвищий клас має ген. консул. За заг. правилом у консул. практиці його призначають главою установи у тих консул. округах, що мають для акредитуючої держави особл. значення (тер., де компактно проживають вихідці або навіть громадяни акредитуючої держави, регіони з привабливим екон. і торг. потенціалом, сприятливим інвестиц. кліматом тощо). Главу консул. установи допускає до виконання своїх функцій держава перебування шляхом надання дозволу — консул. екзекватури. Держава перебування також повинна забезпечити йому відповідні умови. Згідно з Віден. конвенцією про консул. зносини 1963 для ефектив. здійснення консул. установами своїх функцій їм надано відповідні привілегії та імунітети. Серед них — недоторканність консул. архівів, документів та офіц. листування; свобода зносин і пересування; фіскал. імунітет; право консульства користуватися гербом і прапором своєї держави; митні привілеї. Держава перебування зобов’язана ставитися до консул. посад. осіб із належ. повагою і вживати всіх необхід. заходів для запобігання будь-яким посяганням на їхню свободу або гідність. Для забезпечення цього у 2-му розділі Віден. конвенції про консул. зносини 1963 закріплено положення про особисту недоторканність консул. посадових осіб, імунітет від юрисдикції, податк. стягнення, звільнення від митного збору та огляду. Але водночас особи, які користуються привілеями та імунітетами, зобов’язані (без шкоди для їхніх привілеїв та імунітетів) поважати закони і правила держави перебування та не втручатися у її внутр. справи. Крім того, консул. приміщення заборонено використовувати для потреб, не сумісних з виконанням консул. функцій.
Консул. служба України почала формуватися з моменту її виникнення та виходу на міжнар. арену як незалеж. і суверен. держави. Починаючи від січня 1918 УНР у рамках міждерж. зносин з ін. державами розпочала набір служб. осіб, які, крім дипломат., могли б виконувати й консул. функції. Після більшов. перевороту 1917 за кордоном залишилася значна кількість громадян Рос. імперії укр. походження, тому осн. завданням укр. консул. установ став захист інтересів громадян України, незалежно від їхнього нац. походження та реліг. приналежності. Відповідно до «Закону про громадянство Української Держави» (1918) громадянином ставав кожен, хто склав присягу на вірність Українській державі у приміщенні консул. установи. Після ухвалення цього закону багато осіб укр. походження, які проживали за межами України, звернулися до консул. установ із проханням надати їм укр. громадянство та видати паспорт. До серед. 1918 установи К. с. Української держави функціонували у Берліні, Відні, Стамбулі, Бухаресті та ін. містах; за часів Директорії УНР їх зорієнтовано на держави Зх. Європи, насамперед Італію, Швецію, Бельгію, Францію, Велику Британію. Одним із остан. документів, який стосувався К. с., був «Закон про громадянство Української Народної Республіки» (1921), що діяв до кін. 1924, коли були остаточно закриті останні консул. установи у Берліні та Будапешті.
Рекомендована література
- Трембіцький В. Консуляти в Українській державі 1917–20 років і українська консульська служба // Вісник. Нью-Йорк, 1968. № 2;
- Веденєєв Д., Гошуляк І. Ровесник національного відродження // ПЧ. 1997. № 2;
- Нариси з історії дипломатії України. К., 2001;
- Дорошенко Д. Історія України 1917–1923. Т. 1–2. К., 2002;
- Матвієнко В. М. Українська дипломатія 1917–1921: на теренах постімперської Росії. К., 2002;
- Репецький В. М. Дипломатичне і консульське право: Підруч. 2-е вид. К., 2006.