Коронний край
КОРО́ННИЙ КРАЙ — адміністративно-територіальна одиниця Австро-Угорської імперії. Наприкінці 18 ст. унаслідок трьох поділів Речі Посполитої частина українських земель потрапила до складу Австрійської (від 1867 — Австро-Угорської) імперії. Австрійський уряд на захоплених територіях створив Королівство Галичини і Лодомерії з центром у Львові, у складі якого штучно об’єднав західноукраїнські етнічні землі з частиною польських земель. Територію цього К. к. охоплювала сучасні Івано-Франківська, Львівська, центральна і південна частини Тернопільської, Чернівецької областей України, Перемишльського, Жешувського, Тарнувського, Новосондецького й частини Краківського та Бєльського воєводств Польщі.
Адміністративні кордони К. к. неодноразово змінювалися. До складу Галицької провінції 1786–1849 входила Буковина, 1795–1809 — велика територія між річками Пилиця і Західний Буг (Нова, або Західна Галичина). 1809–15 від Галичини був відокремлений Тернопільський округ (входив до складу Російської імперії), 1809–46 — територія Кракова та його околиць (1815 тут створено Краківську республіку). 1849 Буковина стала окремим від Галичини К. к. Адміністративна влада у К. к. належала губернському управлінню на чолі з губернатором. Вищий представницький орган — крайовий сейм, виконавчий орган сейму — крайовий виділ.
Від 1848 представники українських політичних сил ставили перед австрійською владою вимоги поділу Галичини на українську (Східна Галичина з центром у Львові) та польську (Західна із центрами у Тарнуві чи Кракові) частини та утворення окремого К. к. з української частини Галичини, Буковини й Закарпаття. Однак уряд під впливом польських шовіністичних сил відмовився задовольнити цю вимогу. Лише в лютому 1918 у м. Брест-Литовський (нині Брест, Білорусь) Австро-Угорщина підписала угоду з УНР (таємний протокол до Брестського (Берестейського) мирного договору) про те, що з українських частин Галичини та Буковини до 31 липня 1918 буде утворено окремий К. к. Щоправда, скориставшись складним внутрішньополітичним становищем УНР, Австро-Угорщина 4 липня того ж року анулювала цю угоду.