ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Купченко Володимир Юрійович

КУ́ПЧЕНКО Володимир Юрійович (07. 11. 1897, с. Берегомет, нині Кіцман. р-ну Чернів. обл. – 10. 06. 1966, м. Едмонтон, провінція Альбер­­та, Канада) – педагог, письменник, громадсь­­кий діяч. Батько Ґ. Купченко-Фро­­ляк. Доктор філософії УВУ (Мюнхен). Закін. гімназію у Чернівцях. Служив старшиною УГА. 1921 емігрував до Канади (Вінніпеґ). Здобув ступ. бакалав­­ра з виховання в Альберт. (Едмонтон, 1949) й магістра в Оттав. (1953) університетах. Учителював в Аль­­берті. У громад. житті українців Канади відзначився як організатор зборів, та­­лановитий промовець, майстер сценіч. слова. Член управи Укр. нац. об’єднання (від 1932). У поет. творах, напис. у стилях нар. піс­­ні та Гомера («Прилетіла ластівочка», «Гей, Полтаво, наша славо…», присвяч. пам’яті О. Кошиця, та ін.),оспівував любов до України. Якщо спершу тематиці творів К. були притаманні переважно «ста­­рокраєві» мотиви, то з часом, вростаючи у канад. ґрунт, відтворював у поезії нове оточення, робив спроби писати англ. мовою. Перші літ. спроби опублікував у літ.-наук. місячни­­ку «Промінь» (Чернівці, 1921–23): проза «Безсмертній сілюет Дів­­чини» (1922, ч. 11/12), присвяч. 35-річчю літ. діяльності О. Кобилянської, і поезія «На ниві» (1923, ч. 5–7). У Канаді вірші та етюди друкував у часописах «Український голос», «Новий шлях» та ін., кілька поезій англ. мовою – у вид. «Journal» (Едмонтон). У серед. школі м. Ламонт (провінція Альберта), де К. вчителював, призначають стипендію його імені кращому уч­­неві за знання української мови.

Літ.: Мельничук М. Володимир Купченко (1897–1966) // Прокоп Д. Українці в Західній Канаді: до історії поселення та поступу. Едмонтон; Вінніпег, 1987; Марунчак.

М. В. Галушко

Рекомендована література

  1. Мельничук М. Володимир Купченко (1897–1966) // Прокоп Д. Українці в Західній Канаді: до історії поселення та поступу. Едмонтон; Вінніпег, 1987;Google Scholar
  2. Марунчак.Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Купченко Володимир Юрійович / М. В. Галушко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-51728

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

51728

Кількість переглядів цього року:

4

Схожі статті

Жиляєв
Людина  | 2023
І. О. Ігнатович, О. Є. Шпак
Новаковський
Людина  | Том 23 | 2021
В. С. Грабовський

Нагору