ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Курськ

КУРСЬК — давньоруське місто. Існувало на правому березі р. Сейм (при­­тока Десни, бас. Дніпра) у ме­жах сучасного м. Курськ (РФ). Уперше згадане в «Житії преподоб­ного Феодосія» в Києво-Печерського патерику у зв’язку з подіями се­­ред. 1030-х pp., коли Дніпровське Лівобережжя повернулося під владу Ярослава Мудрого; у «По­вчанні» Володимира Мономаха — при описі подій 1068; в Іпатіївському літописі — під 1095 як місто Переяславського князівства. Імовірно, у 1030-і pp. К. управляв князівський посадник (згідно з «Житієм…» — «властитель»). Після Любецького з’їз­ду князів 1097 увійшов до складу Новгород-Сіверського князівства як центр волості Посем’я, за яким остаточно закріплений у серед. 12 ст. Від 1130-х pp. — центр удільного князівства. Наприкінці 12 — на поч. 13 ст. К. намагався конкурувати з Черніговом. Восени 1239 зруйнований військами хана Батия, 1278 — темника Ногая. Від 1362 входив до складу Великого князівства Литовсь­ко­го, у 15 ст. перейшов під владу Великого князівства Московсь­кого. Фортеця на місці городища існувала до кін. 18 ст. — на плані 1722 вона оточена глибоким ровом і дерев’яними стінами з баштами.

У ході археологічних досліджень на мисі при злитті річок Кур і Тускар (права притока Сейму) виявлено поселення (площа городища бл. 9 га), засноване у 10 ст. на місці городища роменської культури. Воно складалося з дитинця та окол. града (Верхній і Нижній по­сади), укріплення яких не збереглися, а також відкритих селищ-посадів. На правому березі Сейму (2 насипи) та на лівих берегах Кривця і Тускару (по од­ному насипу) збереглися рештки колись великого курган. некрополя. У 1990-х pp. та на поч. 21 ст. К. досліджував В. Єнуков. Під час робіт зафіксовано решт­ки оборонних споруд (ровів та час­токолу), виявлено залишки 7-ми дерев’яних настилів, якими мос­тили вулиці міста, елементи садиб. забудови 12–13 ст. У культур. шарі потужністю від 2,6 (на дитинці) до 0,7–1,2 м (на посадах) знайдено численні уламки скляних браслетів і намистин, хрести-тільники та енколпіон (складаний нагрудний хрест із част­кою мощів святого), керамічне пас­хальне яйце-брязкальце, залізне писало, деталі костюма та прикраси, предмети озброєння й спорядження вершника і верхового коня, побут. речі та знаряддя праці, фрагменти посуду різних часів. Знахідки уламків цегли-плінфи засвідчують існування в К. домонгол. часу мурованих споруд.

Рекомендована література

  1. Патерик Киево-Печерского мо­­настыря. С.-Пе­тербург, 1911;
  2. Полное собрание русских летописей. Т. 1–2. Москва; Ленинград, 1962;
  3. Коган В. М. История дома Рюриковичей (Опыт историко-генеалогического исследования). С.-Пе­тербург, 1993;
  4. Кашкин А. В. Археологическая карта России: Курс­кая область. Москва, 1998.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
16
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Історичні місця
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
52057
Вплив статті на популяризацію знань:
135
Бібліографічний опис:

Курськ / В. П. Коваленко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-52057.

Kursk / V. P. Kovalenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-52057.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору