ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Кутинська Віра Іванівна

КУТИ́НСЬКА Віра Іванівна (14. 09. 1897, с. За­рубинці Липовец. пов. Київ. губ., нині Монастирищен. р-ну Черкас. обл. – 27. 11. 1981, Київ) – живописець, художниця анімаційних фільмів та ужиткового мистецтва. Сестра М. Кутинського. Народилася в сім’ї іконописця. Дитинство та юність минули в Умані (нині Черкас. обл.), де 1913 закін. г-зію. Закін. Київ. учител. семінарію (1917) та худож. інститут (1931; майстерня М. Бойчука). Учителювала; пра­цювала 1932–37 на Київ. кіностудії над мультфільмами, 1937–41 – художником у Решетилівці (нині смт Полтав. обл.). Для одно­го з її ескізів не виявилося відповід. ниток, тому ткалі замінили корич. тон на світліший. Їх розстріляли разом із контролером за «протягування націоналістичної жовто-блакитної барви». К. врятувало те, що вона зберегла первіс. коричнево-синій ескіз. Її «Автопортрет» демонстрували у 1920-і рр. у Парижі на виставці досягнень київ. школи монум. малярства, організов. М. Бойчуком. Під час 2-ї світової війни із Київ. кіностудією перебувала в Ташкенті, від 1944 – у Києві. За малюнками К. ткали та вишивали рушники, скатертини, килими, тканини, гобелени. На худож. виставках експонувала розписи на крепдешині – панно, серветки, картини-мі­ніатюри, одяг. Розробляла ескізи для тканих рушників і портьєр. Створювала іграшки, закладки з укр. візерун­ками для книг, малювала акварел. натюрморти та пейзажі. Створила кілька кольор. мультфільмів за роботами М. Прий­маченко і Г. Собачко-Шостак, зокрема фільм «Пісні України» (відзнач. премією за кордоном, згодом вивез. до Росії та знятий з екрана). Товаришувала з А. Івановою. Залишила спогади про М. Бойчука, писала новели.

Літ.: Ковцун О. Життя і творчість художниці Віри Кутинської // Ми в історії. К., 1998; Ковцун О. Забута бойчукістка Віра Кутинська: До 115-річчя від дня народж. // Артанія. 2012. Кн. 27, № 2.

А. М. Подолинний

Рекомендована література

  1. Ковцун О. Життя і творчість художниці Віри Кутинської // Ми в історії. К., 1998;
  2. Ковцун О. Забута бойчукістка Віра Кутинська: До 115-річчя від дня народж. // Артанія. 2012. Кн. 27, № 2.

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Кутинська Віра Іванівна / А. М. Подолинний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-52160

Том ЕСУ:

16-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

52160

Кількість переглядів цього року:

18

Схожі статті

Арсьонов
Людина  |  Том 8 | 2008
Л. В. Тверська
Логачова
Людина  |  Том 17 | 2016
С. Д. Курбаткіна
Комоні
Людина  |  Том 14 | 2014
Л. І. Біксей

Нагору