ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Лід

ЛІД – вода у твердому стані; низь­котемпературна мономінеральна гірська порода, ок­­сид водню координаційної будови (H2O). Ін. назва – крига. Містить (у %): H – 11,2; O – 88,8. Відомо 10 кри­сталіч. модифікацій і аморфний Л. У природі представлений переважно одним кристаліч. різновидом із густиною 931 кг/м3. Має гексаго­нал. сингонію та дигексагонально-пірамідал. симетрію. Штучно одержано ще 3 модифікації: Л.-II, Л.-III, Л.-IV. Твердість 1,5 (+4 °C), 4,0 (-44 °C), 6,5 (-78,5 °C). Переважно утворює агрегатні скупчення дрібнокристаліч. зерен; відомі також кристалічні утворення, які виникають при сублімаціях. Безбарвний, прозо­рий, у знач. скупченнях синюватий; блиск скляний. Л. формується у кріосфері при т-рі нижче 0 °C (льодовики, підзем. Л. тощо). При т-рі 0 °C починає плавитися, перетворюючись на воду. Л. – одне з найпоширеніших твердих тіл на земній поверхні (заг. запаси складають бл. 30 млн км3). У природі є багато видів Л. різного віку; тривалість одних видів визначаєть­ся годинами, ін. – сотнями тис. років. Оскільки в умовах Землі він перебуває у стані, який близь­кий до фазового переходу його у воду, тому зустрічається лише у верх. шарах літосфери та гідросфери. Л. досить стійкий відносно чужорід. домішок, не вступає з ними у хім. взаємодії та не утворює твердих розчинів і зростків з кристалами ін. речовин. За фізико-генет. і петрографо-генет. основами формування крижані породи поділяють на конжеляційні (утворюються унаслідок замерзання вільної води), сегрегаційні осадові (у про­мерзлих гірських породах у про­цесі міграції зв’язаної води під впливом градієнтів т-р і вологи) та метаморфічні (при зміні внутр. енергії або під впливом тиску та т-ри).

В. С. Білецький

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Лід / В. С. Білецький // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-55440

Том ЕСУ:

17-й

Дата виходу друком тому:

2016

Дата останньої редакції статті:

2016

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

55440

Кількість переглядів цього року:

21

Схожі статті

Знамя победы
Світ-суспільство-культура  | Том 10 | 2010
В. О. Петрушенко, Л. І. Полянська
ΚΟΛΕΧΤΙΒΙΣΤΙΣ
Світ-суспільство-культура  | Том 14 | 2014
К. Г. Сардарян
Врачебное дело
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
Г. О. Соловйова

Нагору