ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

ЛЛанвірнський вік і ярус

ЛЛАНВІ́РНСЬКИЙ ВІК І Я́РУС  — ранній вік середньої епохи ордовицького пе­ріоду та відклади, що утворилися в той час. Назва походить від м. Лланвірн у Пд. Вельсі, Велика Британія, де визначено типовий розріз. Лланвірн. ярус, або серію (Л. я.) встановлено у серед. 19 ст. Його відклади залягають на Ареніз. ярусі та перекриті сучас. Карадоцент ярусом. На першому етапі вивчення Л. я. був віднесений до низів силурій. системи (англ. геолог Р.-І. Мурчисон, 1859–72). Нині у регіон. стратигр. шкалі ордовика України ці відклади віднесені до серед. відділу ордовиц. системи. Згідно з рішенням Міжнар. стра­тигр. конгресу (2006) серед. відділ ордовиц. системи Міжнар. стратигр. шкали складається з Дапін. і Дарривіл. ярусів, стратотипи яких знаходяться на тер. Китаю. Тому відклади Л. я. в Україні є віковими аналогами Дарривіл. ярусу Міжнар. стратигр. шкали (без його нижньої частини). Відклади серед. ордовика в Україні відомі у двох структурно-фаціал. зонах: 1) на Ковел. виступі фундаменту (Пн.-зх. Волинь) у складі верхів смідин. світи та низів піщан. світи (вижівська серія); 2) у фліш. Карпатах у складі верхів добромил. світи. В обох випадках ці відклади зафіксовані лише у свердловинах. На Ковел. виступі фундаменту відклади Л. я. (вижів. серія) представлені червоноколір. вапняками та сірими аргілітами з прошарками алевролітів потуж. до 20 м, а у фліш. Карпатах — темно-сірими аргілітами з прошарками алевролітів потуж. до 30 м. Зонал. стандарти Л. я. Пн.-Атлант. провінції визначені за граптолітами та ко­нодонтами. Стратотип. розрізи Л. я. тут характеризуються зонами (знизу вверх): Didymogra­ptus artus, D. murchisoni, Hustedo­graptus teretisulcatus (граптоліти); Eoplacognathus pseudo­pla­nus, E. suecicus, Pygodus serra, P. anserinus (конодонти). За ре­­гіон. зонал. стандарти Л. я. в Україні визнані: Didymograptus «bifidus» (нижня частина, граптоліти), а також Eoplacognathus pseudoplanus (верхи), Scando­dus rectus, Drepanodus arenatus, Py­godus anserinus (конодонти). Нижня межа Л. я. в Україні співпадає з підошвою граптоліт. зони Didymograptus «bifidus» або проходить у середині конодонт. зони Eoplacognathus pseudo­pla­nus. Верхня межа Л. я. за граптолітами є нечіткою, тоді як за конодонтами співпадає з покрівлею зони Pygodus anserinus. Див. також Карадоцький вік і ярус, Ордовицький період і ордовицька система, Палеозойська ера і група, Силурійський період і си­лурійська система.

Літ.: Стратиграфія УРСР. Т. 3, ч. 2. Ордовик. К., 1972; Леонов Г. П. Осно­вы стратиграфии. Т. 2. Москва, 1974; Зональная стратиграфия фанерозоя России. С.-Пе­тербург, 2006; Стратиграфія верхнього протерозою та фанерозою України. Т. 1. К., 2013; Константиненко Л. І., Берченко О. І., Котляр О. Ю. та ін. Головні напрями та ре­зультати модернізації стратиграфічних схем кембрію, ордовику, силуру і девону України (1993–2013 рр.) // ГЖ. 2014. № 1(346).

О. Ю. Котляр

Рекомендована література

  1. Стратиграфія УРСР. Т. 3, ч. 2. Ордовик. К., 1972;
  2. Леонов Г. П. Осно­вы стратиграфии. Т. 2. Москва, 1974;
  3. Зональная стратиграфия фанерозоя России. С.-Пе­тербург, 2006;
  4. Стратиграфія верхнього протерозою та фанерозою України. Т. 1. К., 2013;
  5. Константиненко Л. І., Берченко О. І., Котляр О. Ю. та ін. Головні напрями та ре­зультати модернізації стратиграфічних схем кембрію, ордовику, силуру і девону України (1993–2013 рр.) // ГЖ. 2014. № 1(346).
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
17-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
55937
Вплив статті на популяризацію знань:
10

ЛЛанвірнський вік і ярус / О. Ю. Котляр // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-55937

LLanvirnskyi vik i iarus / O. Yu. Kotliar // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at : https://esu.com.ua/article-55937

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Лебединський вісник
Світ-суспільство-культура  |  Том 16  |  2023
К. М. Курилишин
Вік - антологія
Світ-суспільство-культура  |  Том 4  |  2024
О. А. Бартко
Згромадження сестер милосердя святого Вінкентія
Світ-суспільство-культура  |  Том 10  |  2010
М. Крупа

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору