ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Локація

ЛОКА́ЦІЯ (від лат. locatio — розміщення, розподілення) — метод виявлення та дослідження об’єктів за до­помогою контактного або безконтактного способів, унаслідок аналізу хвиль будь-якого фізичного поля в активному чи пасивному режимах. Якщо визначення напряму на об’єкт і його місцезнаходження здійснюють за хвильовим полем, яке створюється цим об’єктом, Л. називають пасивною, а якщо за відбитим від об’єкта сигналом, який для цього випромінюється спеціальним пристроєм, — активною. При активній Л. використовують режими імпульсного перерв. випромінювання хвиль. В імпульсному режимі відстань R до об’єкта визначають за часом t запізнення відбитого ехо-сигналу R=tc/2, де c — швидкість поширення хвиль у середовищі. При пасивній Л. необхідні вузьконаправлені приймачі звуку або оброблення сигналів за допомогою кореляційних методів під час роботи з широко­смуговими джерелами.

Під час Л. у неперервному режимі надсилають частотно-модульований сигнал і визначають відстань від об’єкта за різницею частот випроміненого та відбитого сигналів. У Л. використовують поля електромагніт. і звук. хвиль у тих середо­вищах, де вони поширюються. Залежно від цього розрізняють гідролокацію, радіолокацію, звукову й оптичну Л.

Звукова Л. прак­тикується в діапазоні частот від інфра- до ультразвуку при поширенні звукових хвиль у повітрі, воді, землі. За допомогою інфразвукових частот (долі Гц — десятки Гц) локалізують землетруси, проводять сейсморозвідку, здій­снюють далекий пошук кораблів. На звукових і ультразвукових частотах працюють гідролокатори, шумопеленгатори, ехолоти, лаги. Ультразвукові частоти (сотні кГц і мГц) використовують у дефектоскопах, рівнемірах та ін. приладах, а також у медичній діагностиці. Прикладами застосування електромагнітних хвиль у техніці є радіолокація та радіоастрономія. У природі ультразвукова Л. ви­явлена у летючих мишей, птахів гуахаро, деяких представників зубатих китів, мадаґаскарських землерийок. В Україні, зокрема Києві, Дніпропетровську, Житомирі, Львові, Харкові, проблемами Л. займаються на низці підприємств, у наукових і науково-дослідних інститутах, університетах.

Рекомендована література

  1. Гриффин Д. Р. Эхо в жизни людей и животных / Пер. с англ. Москва, 1961;
  2. Современная радиолокация / Пер. с англ. Москва, 1969;
  3. Курикша А. А. Квантовая оптика и оптическая локация. Москва, 1973;
  4. Свердлин Г. М. При­клад­ная гидроакустика. Ленинград, 1976, 1990;
  5. Троицкий В. А. Ультразвуковой контроль. Приборы, норматив­ные до­кументы. К., 2006;
  6. Соколова Ю. А. Сен­сорика. Москва, 2008.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2016
Том ЕСУ:
17
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Техніка і технології
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
56314
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
1 170
цьогоріч:
287
Бібліографічний опис:

Локація / В. С. Дідковський, О. Г. Лейко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2016. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-56314.

Lokatsiia / V. S. Didkovskyi, O. H. Leiko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2016. – Available at: https://esu.com.ua/article-56314.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору