ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Колоїдної хімії та хімії води Інститут ім. А. Думанського НАНУ

КОЛО́ЇДНОЇ ХІ́МІЇ ТА ХІ́МІЇ ВОДИ́ Інститут ім. А. Думанського НАНУ – науково-дослідна установа, діяльність якої пов’язана із комплексним вирішенням усіх аспектів хімії, фізики, біології і технології води, колоїдної та ана­літичної хімії. Засн. 1968 у Києві на базі 2-х секторів (хімії та технології води і фіз. хімії дисперс. систем) Інституту заг. та неорган. хімії АН УРСР; від 1980 – ім. А. Думанського. У структурі – 6 наук. відділів: хімії, фізики та біології води; адсорбції на мінерал. сорбентах; аналіт. та ра­діохімії; сорбції і біології очистки води; електрохімії дисперс. сис­тем; фіз.-хім. механіки дисперс. систем. В Інституті діють 3 наук. школи, започатковані А. Думан­ським (колоїдна хімія), Л. Кульсь­ким (хімія та технологія води) та А. Пилипенком (аналіт. хімія) і розвинуті В. Гончаруком. Осн. напрями наук.-експерим. дослідж.: хімія, фізика та біологія води; новітні технології водоочи­щення та водопідготовки; фун­дам. основи колоїд. хімії та нанохімії, поверхн. та електрокінет. явища, колоїдна хімія біол. сис­тем, фіз.-хім. механіка; аналіт. хімія водних систем; розроб­лен­ня сучас. методів оцінки якості води. Фахівці Інституту проводять теор. та експерим. дослідження структури і властивостей води на міжфаз. поверхнях, природи взаємодії різних інгредієнтів у водних системах; вивчають наук. основи хімії, фізики та біології води, нові уявлення про будову води різного ізотоп. складу, роз­виток фіз.-хім. основ створення нових ефектив. методів очищення природ. та стіч. вод від орган. і неорган. забруднень із застосуванням коагуляц., окис­лювал., фотокаталітич., сорбцій., біол., мембран. та електрохім. процесів, фізико-хімії та технології рац. схем очищення стіч. вод і підготовки питної води, роз­виток фундам. основ колоїд. хі­мії; розробляють теор. основи аналіт. хімії та удосконалення методів визначення пріоритет. орган. та неорган. забруднювачів у водах; розробляють і впро­­ваджують сучасні методи оцінки якості води.

Прикладні наук. дослідж. Інституту пов’язані із розробленням та впровадженням новіт. технологій, обладнання для підготовки питної води, очищен­ня стіч. вод, сучас. методів аналізу природ. та стіч. вод. Інститут спів­працює із різними міжнар. наук. центрами Болгарії, Греції, Ні­меч­чини, Франції, Японії та ін. При установі створені і працюють Між­нар. центр дослідження во­­ди організації Чорномор. екон. співробітництва та Укр. сателіт. центр Інституту рідких та розсіяних елементів при ЮНЕСКО. Діє аспірантура. Роботи співроб. Інституту неодноразово відзначені Державна преміями УРСР (1969, 1973, 1976, 1981), СРСР (1986), України (2000, 2003, 2009), преміями РМ СРСР (1988 (двічі),1989) та преміями НАНУ ім. Л. Писаржевського (1981, 1984, 1985, 1993, 2009), ім. О. Бродського (2005). В Інституті працюють 114 науковців (2012), з них – 1 академік та 2 чл.-кор. НАНУ, 14 д-рів і 55 канд. н. Інститут видає ж. «Химия и технология воды» (від 1979). Перший дир. – Ф. Ов­чаренко (1968), від 1988 – В. Гон­­чарук.

Літ.: Институт коллоидной химии и химии воды им. А. В. Думанского НАН Украины. К., 1980; 1981; 1985; 1992; 1998.

Г. С. Мацибура

Рекомендована література

  1. Институт коллоидной химии и химии воды им. А. В. Думанского НАН Украины. К., 1980;
  2. 1981;
  3. 1985;
  4. 1992;
  5. 1998.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Колоїдної хімії та хімії води Інститут ім. А. Думанського НАНУ / Г. С. Мацибура // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-5700. – Останнє поновлення : 29 січ. 2024.

Том ЕСУ:

14-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

5700

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

43

Схожі статті

Економіки та прогнозування інститут НАНУ
Наукові центри  | Том 9 | 2009
В. К. Хаустов
Дерматології та венерології Інститут НАМНУ
Наукові центри  | Том 7 | 2024
Г. К. Кондакова

Українські новини за темою: Колоїдної хімії та хімії води Інститут ім. А. Думанського НАНУ

Про дослідження вод річок Хомора та Случ

Новоград-Волинська міська рада


Нагору