ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Колоніалізм

КОЛОНІАЛІ́ЗМ (франц. colonialisme, від лат. colonia – поселення) – політика країни чи групи країн, спрямована на підкорення іншої держави, території або народу за допомогою методів військового, політичного чи економічного примусу. Політичну основу колоніалізму становило насильницьке позбавлення населення колоній можливостей реалізовувати свої суверенні права, узурповані метрополіями.

Розрізняють збройний колоніалізм – підкорення силою, шляхом колоніальних воєн (Велика Британія – в Індії, Франція – в Алжирі та інші) і договірний колоніалізм – примусове нав’язування нерівноправних угод про визнання васальної залежності, встановлення протекторату (Велика Британія – князівствам басейну Перської затоки, Франція – Марокко, Тунісу тощо). Особливою формою є переселенський колоніалізм – переселення окремих верств населення метрополій до колоній (грецькі колонії у Північному Причорномор’ї, британські – у Північній Америці, Австралії та інші).

Унаслідок встановлення колоніального контролю виникають нерівноправні відносини між колонізатором (метрополією) та колонією (провінцією), що знаходить вияв у:

Колоніалізм супроводжується економічною експлуатацією, руйнуванням культури корінного населення, нівелюванням етнокультурних і релігійних особливостей, нав’язуванням офіційної метропольної культури, формуванням ідеології, яка виправдовує панування (расизм, месіанство та інші) і поширює імперські міфи й стереотипи. Як явище колоніалізм зародився ще у країнах Стародавнього світу (історично колоніальними можна вважати імперію Александра Македонського, Перську, Римську, Візантійську, Монгольську, Російську імперії тощо), проте сам термін зазвичай вживають щодо Європейських заморських імперій.

Виокремлюють 2 основні етапи становлення та розвитку колоніальної системи:

У 1914 близько 60 % населення Землі проживало у колоніях або на залежних територіях. Боротьба за переділ колоній між провідними країнами світу стала однією з причин Першої світової війни. У другій половині 1940-х – на початку 1960-х років унаслідок визвольної боротьби народів відбувся розпад колоніальної системи, десятки колишніх колоній стали незалежними і суверенними державами. Генеральна Асамблея ООН у Декларації про надання незалежності колоніальним країнам і народам 1960 оголосила колоніалізм міжнародним злочином проти людськості. У цьому акті зафіксовано, що всі народи мають право на самовизначення, а колоніалізм суперечить Статутові ООН і шкодить розвитку співробітництва та встановленню миру у всьому світі. ООН закликала покласти край колоніалізму у будь-яких формах. Однак прихильники концепції модернізації вважають, що, попри різні форми гноблення, перетворення, які здійснювали метрополії в колоніях, об’єктивно сприяли їхньому соціально-економічному розвитку. На противагу їм значна частина дослідників акцентує увагу на негативних наслідках колоніалізму, зокрема О. Грабович у статті «Колоніялізм і його спадщина в Україні» (1994) та «Колоніяльна спадщина в сьогоднішній Україні» (2013) пише про викривлення у психології українців, які стали наслідком 300-річного перебування у становищі колонії: «Безініціативність, нерішучість, страх приймати індивідуальні рішення, ірраціональний страх та розмаїті фобії, недовірливість, пасивність і байдужість до всього, колективна депресія, зневіра в майбутньому».

Повний розпад колоніальної системи переважно завершився у 1970-х роках. Останньою великою колонією, яка отримала незалежність, стала Намібія (1990). Нині під владою деяких держав (Великої Британії, Нідерландів, США, Франції) перебувають кілька невеликих, здебільшого острівних територій. Але їхній правовий режим тільки в окремих елементах нагадує систему відносин між колоніями і метрополіями.

У другій половині 20 – на початку 21 століття на зміну колоніалізму прийшов неоколоніалізм – намагання метрополій нав’язати колишнім колоніям (нині суверенним державам) нерівноправні стосунки. Так, Росія через економічний тиск і механізми культурно-інформаційної комунікації активно просуває на території країн, які постали після розпаду СРСР (насамперед України й Білорусі), концепцію «Русского мира» – своєрідну політичну, економічну, культурну реінкарнацію Російської імперії (або СРСР) у сучасних формах Митного або Євразійського союзів. Проявом реалізації цієї мети стала відкрита і завуальована військова агресія Росії на початку 2014 на Півдні та Південному Сході України.

Літ.: Винар Б. Еконо­мічний колоніалізм в Україні. Париж, 1958, Нью-Йорк, Львів, Париж, 2005; R. Aldrich, J. Connell. The Last Co­­lonies. Cambridge, 1998; Сі­­кора Б. Російська економічна експансія в Україні. К., 2003; Ева М. Томсон. Трубадури імперії: Російська література і колоніалізм / Пер. з англ. К., 2006.

В. П. Капелюшний

Рекомендована література

  1. Винар Б. Еконо­мічний колоніалізм в Україні. Париж, 1958, Нью-Йорк, Львів, Париж, 2005;
  2. R. Aldrich, J. Connell. The Last Co­­lonies. Cambridge, 1998;
  3. Сі­­кора Б. Російська економічна експансія в Україні. К., 2003;
  4. Ева М. Томсон. Трубадури імперії: Російська література і колоніалізм / Пер. з англ. К., 2006.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

В. П. Капелюшний

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Колоніалізм / В. П. Капелюшний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-5764

Том ЕСУ:

14-й

Дата виходу друком тому:

2014

Дата останньої редакції статті:

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ

5764

Кількість переглядівдані щодо перегляду сторінок на сайті збираються від початку 2024 року

742

Схожі статті

Директорія Української Народної Республіки
Політика  |  Том 7  |  2007
О. Й. Щусь
Державний кордон
Політика  |  Том 7  |  2007
І. В. Барановська
Блок Юлії Тимошенко
Політика  |  Том 3  |  2004
М. В. Стріха

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору