ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Магія мовна

МА́ГІЯ МО́ВНА  — забобонно-містичне, зокрема ритуальне, використання мовних засобів (слів, висловів-формул, спеціальних текстів — замовлянь, закликань, «оберегів», проклять та інших) для впливу в бажаному напрямі на явища дійсності, яке ґрунтується на вірі в чудодійну силу слова. На семант. рівні є вживанням слів з відповід. значеннями, що пояснюється ототожненням у наїв. свідомості слова з позначуваною ним річчю. Вважають, що назвати річ певним чином — означає зробити її такою, напр., при створенні «хороших» особових імен або при табу: ведмідь — вуйко, тобто дядечко, вовк — песик, чорт — щезни, щез би (в Карпатах); згадати когось чи щось — накликати його: «Про вовка помовка, а вовк — у хату», «Дощику, дощику, припусти...»; віра в силу побажань (напр., вироблення формул мовного етикету: Спасибі! — від Спаси біг!, Будь здоров!, Боже поможи!). З метою відвернення чогось небажаного не тільки відганяють його словами, а й, навпаки, намагаються не говорити про нього, щоб не «накликати», не «накрякати (накаркати) біди»: «– Нема тепер радості на світі... Нема і не скоро буде. — Не каркай, лиховісний!» (М. Стельмах), так і про бажане, якому може щось загрожувати: «– От, сину, здається, щастя само пливе в твої руки. Тьху, тьху, тьху, щоб не наврочити!» (М. Стельмах). Існує магія чисел, які нібито сприя­ють чомусь позитивному: три, сім, дев’ять (напр., дев’ясил — рослина, якій приписували особливі лікув. властивості); проклять: «– Тьху, тьху, тьху! Тричі тьху на твою землю!... — Тоді Маланка стала, як стовп, і зняла руки до неба: — Що ти кажеш, непритомний! Та ти ставай на коліна та цілуй її... землю святу» (М. Коцюбинський). На форм. рівні мови — це набір беззмістов., але загадкових, нерідко ритмізов. звук. відрізків. Так, герой Г. Квітки-Основ’яненка знімає «наслання» словами: «Тара, бара, мара, деларжан! Пуру, буру, туру, акерман!». М. м. — знаряддя ворожбитів, характерників, знахарів і всіх тих, хто «знає слово». В ін. випадку М. м. — особливий вплив слова на людину («магічність, влада, сила слова»). На рівні значення це пояснюють його природою як знака 2-ї сигнал. системи (за І. Павловим), чим особливо користуються гіпнотизери, психотерапевти, оратори та ін. На форм. рівні є впливом певного звук. оформлення слова, внутр. форми слова, що може бути джерелом «нар. етимології», гри слів і подіб. худож. ефектів. Напр.: «Чого воно так: коли говорять “дикий кабан”, — так не страшно, а як — “вепр”, так уже й мороз ніби поза спиною, і волосся на голові ворушитись починає?» (Остап Вишня). Для неписьмен. людей особливу М. м. мають написані слова.

Рекомендована література

  1. Потебня А. А. Изъ записокъ по теоріи словесности. Х., 1905;
  2. Вету­ховъ А. В. Заговоры, заклинанія, обереги и другіе виды народнаго врачеванія, ос­­нованные на вѣрѣ въ силу слова. Т. 1–2. Варшава, 1907–08;
  3. J. St. Bystroń. Przeżytki wiary w magiczną moc słowa // Prace filolo­giczne. T. 12. Warszawa, 1927;
  4. Лукінова Т. В. Мовна архаїка слов’янсь­­ких замовлянь // Мовознавство. 1998. № 2–3.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
60226
Вплив статті на популяризацію знань:
71
Бібліографічний опис:

Магія мовна / О. О. Тараненко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-60226.

Mahiia movna / O. O. Taranenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-60226.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору