Розмір шрифту

A

Макович Михайло

МАКО́ВИЧ Михайло (1862, Львів — 22. 05. 1920, там само) — архітектор, скульптор. Навч. у львів. буд. майстернях. 1885 отримав патент і розпочав власну діяльність у Львові як муляр. майстер на вул. Гіпсова (у тильній частині влас. будинку). Член Товариства розвитку і прикрашання міста Львова (1894), чл. і голова (1908–20) Пром. товариства концесій. муляр., тесляр. і каменяр. майстрів у Львові. 1898 обраний головою Стрілец. товариства, планував у Стрілец. парку на Вовчій горі встановити перший у Львові пам’ят­ник Т. Шевченкові за власні кошти і, вірогідно, за своїм проектом (не реалізовано). Споруджував у Львові житл. будинки у стилях історизму, напр., особняк М. Нагірної на вул. Садівницька, № 18 (нині Антоновича, 1890-і рр., не збережено), віллу родини Франц на вул. 29 листопада (нині Є. Коновальця), № 83 (1904, у стилі неорококо з елементами «швейцар.» стилю в дерев’яних деталях), особняк А. та Я. Франців на цій самій вулиці під № 97 (1907, зруйновано у 1960-х рр.), прибутк. ка­м’яниці на вул. Вроновських (нині Ф. Колесси), № 12–14 (1909, з модернізов. середньовіч. мотивами). 1913 виконав проект єзуїт. костелу св. Йосифа (не реалізовано). Займався скульп­тур. декором, особливо коли зводив власні будинки. 1905 на вул. 29 листопада (Є. Коновальця), № 88 спорудив влас. особняк у стилі сецесія, з експресив. ліпними маскаронами на фасаді та худож. метал. огорожею. У зведенні цього будинку М. допомагав С. Дец. Ін. будинок М., прибутк. кам’яниця на вул. Ґродзицьких (нині Друкарська), № 11 зведений 1911–14 та оздоблений вирізьбленими в камені маскаронами, фігурами орлів і статуєю св. архангела Михаїла (на ній збереглися підпис М. і дата 1914). Проект фасаду спільно з М. зробив архітектор А. Остен. Вірогідно, заклад М. брав участь у виконанні фігур кам’яних орлів та ін. дрібніших оздоб на гол. і біч. фасадах будинку Ремісн. палати на пл. Стрілецька (нині пл. Данила Галицького, будинок театру ляльок). Великі кам’яні статуї коваля і муляра на гол. фасаді, напевно, створив у май­стерні М. запрошений з Кракова скульптор Я. Щепковський. М. як голова львів. Ремісн. палати наглядав за спорудженням її будинку за проектом арх. Я. Протшке (1913–16).

Додаткові відомості

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2017
Том ЕСУ:
18
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
архітектор
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
60790
Вплив статті на популяризацію знань:
Бібліографічний опис:

Макович Михайло / Ю. О. Бірюльов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-60790.

Makovych Mykhailo / Yu. O. Biriulov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2017. – Available at: https://esu.com.ua/article-60790.

Завантажити бібліографічний опис

Cамойлович
Людина  |  2025
З. В. Мойсеєнко, М. М. Дьомін
Євреїнов
Людина  |  Том 9  |  2023
Н. К. Трікаш
Єгоров
Людина  |  Том 9  |  2023
Л. І. Барилюк, В. В. Клепачевський
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору