Розмір шрифту

A

Киргизька мова

КИРГИ́ЗЬКА МО́ВА  — мова, що належить до киргизько-кипчацької підгрупи кипчацької групи тюркських мов. Державна мова Киргизстану. Поширена також в Узбекистані, РФ, Китаї, Таджикистані та деяких ін. країнах. Заг. кількість мовців — понад 4 млн осіб. Виділяють 2 діалекти: пн. і пд., за ін. класифікацією — пн., пд.-зх., пд.-сх., що мають відмінності в основному у фонетиці та лексиці. Серед особливостей фонет. системи — довгі голосні вторин. походження та послідовно виражений сингармонізм. Наголос падає переважно на остан. склад. Морфологія типова для тюрк. мов. Вказівні займенники, як правило, мають дві форми — з кінцевим -л і без нього. Заперечна форма дієслова утворюється за допомогою афікса -ба-, але у деяких випадках може виражатися аналітично. Присудок завжди знаходиться в кінці речення, перед ним — підмет і додаток; обставина може стояти перед будь-яким чл. речення. У синтаксисі поширені аналіт. дієслівні конструкції; для складнопідряд. речення нетиповий сполучник. зв’язок компонентів, частіше використовують морфол. оформлення присудка підрядного речення. В основі літ. мови — пн. діалект. У лексиці значний пласт образно-наслідувал. слів. Збагачення словник. запасу мови відбувається в основному за рахунок власних засобів. Від 1924 писемність базувалася на араб. графіці, від 1926 — на латиниці, від 1940 — на кирилич. графіч. основі.

Рекомендована література

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2013
Том ЕСУ:
13
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Мова і література
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
6283
Вплив статті на популяризацію знань:
142
Бібліографічний опис:

Киргизька мова / Т. Ж. Сарієв // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2013. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-6283.

Kyrhyzka mova / T. Zh. Sariiev // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2013. – Available at: https://esu.com.ua/article-6283.

Завантажити бібліографічний опис

Їдиш
Мова і література  |  Том 11  |  2011
В. С. Рибалкін
Білоруська мова
Мова і література  |  Том 2  |  2003
Г. П. Півторак
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Киргизька мова Енциклопедія сучасної України