ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Метаболізм

МЕТАБОЛІ́ЗМ (від грец. μεταβολή — зміна, перетворення) — безперервний та саморегульований кругообіг речовин, який відбувається у процесі існування живих організмів і супроводжується їхнім постійним самовідновленням. Передбачає засвоєння поживних речовин та кисню, які надходять із навколишнього середовища, та утворення кінцевих продуктів (СО2, вода, сечовина та ін.), що виділяються назовні. Живі організми здатні вбирати з навколишнього середовища й перетворювати енергію (енергетичний обмін), яку потім витрачають на побудову й підтримку своєї структурної організації (пластичний обмін).

М. тварин та людини містить 3 етапи: надходження речовин до організму, їхній внутрішньо-тканинний обмін і виділення кінцевих продуктів. Надходження речовин відбувається в результаті дихання (оксиген) та живлення. У шлунково-кишковому тракті продукти харчування перетравлюються (розщеплюються до простих речовин). Під час цього процесу відбувається гідроліз полімерів (білків, полісахаридів та інших складних органічних речовин) до мономерів, які всмоктуються в кров та долучаються у проміжний обмін.

Останній (внутрішньо-клітинний М.) має 2 напрями: катаболізм та анаболізм. Катаболізм — процес розщеплення органічних молекул до кінцевих продуктів. У тварин та людини головні кінцеві продукти перетворень органічних речовин — СО2, Н2О та сечовина. У процесах катаболізму беруть участь метаболіти, які утворюються під час перетравлювання та розпаду структурно-функціональних компонентів клітин. Реакції катаболізму супроводжуються вивільненням енергії (екзергонічні реакції). Анаболізм охоплює біосинтетичні процеси, в яких прості будівельні блоки з’єднуються у складні макромолекули, необхідні для організму. В анаболічних реакціях використовується енергія, яка вивільняється під час катаболізму (ендергонічні реакції).

М. об’єднує анаболічні та катаболічні процеси і забезпечує життєдіяльність клітин. Для кожного виду організму характерним є власний, генетично зумовлений тип М. Інтенсивність та спрямованість метаболічних реакцій забезпечуються складною регуляцією процесів синтезу і розщеплення, активністю ферментних систем та досконалістю регуляторних механізмів.

Докладніше про М. живої матерії див. Метаболізм.

Літ.: Вороніна Л. М., Десенко В. Ф., Мадієвська Н. М. та iн. Біологічна хімія. X., 2000.

Г. Б. Кравченко

Рекомендована література

  1. Вороніна Л. М., Десенко В. Ф., Мадієвська Н. М. та iн. Біологічна хімія. X., 2000.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
20-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
2018
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
66647
Вплив статті на популяризацію знань:
909

Метаболізм / Г. Б. Кравченко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2018. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-66647

Metabolizm / H. B. Kravchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2018. – Available at : https://esu.com.ua/article-66647

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Баротерапія
Медицина і здоровʼя  |  Том 2  |  2003
Ю. В. Рум’янцев

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору