ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Мікрокліматологія

МІКРОКЛІМАТОЛО́ГІЯ (від мікро... та кліматологія) — розділ кліматології, що досліджує мікроклімати, фізичні закономірності формування та взаємодії мікрокліматичних особливостей території, типізацію мікрокліматів, розподіл на значній місцевості кількісних показників з урахуванням різних типів ландшафту. Розробляє методи і засоби перетворення мікрокліматів з метою підвищення ефективності екон. використання певної території. Вивчення мікроклімату передбачає виявлення вертикал. профілів температури, вологості та вітру в призем. шарі атмосфери, аналіз впливу мікротопографії, експозиції та рослинності на атмосфер. режим, а також на радіац. умови у цих шарах, з’ясування відмінностей призем. шару повітря в різних фаціях певного ландшафту. Мікроклімат. дослідж. мають вагоме наук.-теор. значення, оскільки встановлення радіац. режиму призем. шару атмосфери, процесів тепло- та вологообміну дають змогу визначити закономірності формування погоди та клімату в окремих р-нах земної кулі. На основі тривалого комплекс. вивчення складають мікроклімат. карти, що застосовують у різних галузях економіки. Мікроклімат. дослідж. у містах сприяють вирішенню питання моніторингу довкілля, встановленню зв’язків між мікрокліматом і забрудненням атмосфери, розробленню рекомендацій щодо роботи підприємств та міського транспорту. Важливим аспектом М. є оцінювання співвідношення параметрів погодно-клімат. умов дня і ночі, радіац. балансу, температури та вологості повітря і ґрунту, швидкості вітру, хмарності, атмосфер. опадів, а також їхнього впливу на продуктивність с.-г. культур, природну рослинність та здоров’я людей. Виділяють нові напрями наук. дослідж. — з питань практ. та меліорат. М. залежно від різноманіт. меліорацій (у с.-г. виробництві — зрошення, осушення, спец. оброблення ґрунту; у насел. пунктах — озеленення). Засн. М. — рос. географ і кліматолог О. Воєйков, якому належать дослідж. і висновки щодо впливу рельєфу, рослинності та госп. діяльності на параметри метеорол. характеристик, їхній добовий та річ. хід і вертикал. розподіл. Він уперше висловив думку про можливість зміни клімату людиною через формування мікрокліматів. Ідеї О. Воєйкова з М. розвивали проф. Г. Селянінов, С. Сапожникова, І. Гольцберг. В Україні мікроклімат. дослідж. проводили в Укр. гідрометеорол. інституті (О. Шахнович, Л. Рибченко), Одес. екол. університеті (З. Міщенко), Київ. (М. Щербань) та Харків. (Г. Дубинський ) університетах.

Рекомендована література

  1. Воейков А. И. Климаты земного шара, в особенности России // Избр. соч. Т. 1. Москва; Ленинград, 1948;
  2. Щербань М. И. Микроклиматология. Учеб. пособ. К., 1985;
  3. Міщенко З. А., Ляшенко Г. В. Мікрокліматологія: Навч. посіб. К., 2007.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
21
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
67583
Вплив статті на популяризацію знань:
54
Бібліографічний опис:

Мікрокліматологія / І. М. Щербань // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2019, оновл. 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-67583.

Mikroklimatolohiia / I. M. Shcherban // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2019, upd. 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-67583.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору