ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Рада Європи

РА́ДА ЄВРО́ПИ (РЄ) — міжнародна організація із захисту прав людини. Налічує 47 членів, 28 з яких є членами Європейського союзу. Штаб-квартира РЄ знаходиться у м. Страсбурґ (Франція). Уперше ідею створення РЄ висловив прем’єр-міністр Великої Британії В. Черчілль 19 вересня 1946 під час виступу в Університеті Цюріха (Швейцарія). Наголошуючи на нестабільності миру, що настав внаслідок завершення 2-ї світової війни, та закликаючи до співробітництва заради відбудови Європи, він запропонував створити «Сполучені Штати Європи» за зразком США, а як перший крок до цього — РЄ. Організацію засновано 5 травня 1949 шляхом підписання Лондонської угоди 10-ма країнами-засновниками. Відповідно до статуту, метою РЄ є досягнення більшого єднання між її членами для збереження та втілення в життя ідеалів і принципів, що є їхнім спільним надбанням, а також сприяння економічному та соціальному прогресу.

РЄ складається з декількох інституцій, головними статутними органами є Комітет міністрів (КМ) і Парламентська асамблея (див. ПАРЄ). КМ РЄ, до складу якого входять міністри закордонних справ держав-членів та їхні представники, діє як основний орган, що приймає рішення; Парламентська асамблея забезпечує демократичний форум для обговорення та спостереження за виборами, її комітети відіграють важливу роль у розгляді поточних питань. Веде засідання і представляє РЄ генеральний секретар, розглядає та привертає увагу до питань, пов’язаних із порушеннями прав людини, уповноважений із прав людини. Конгрес місцевих і регіональних органів влади сприяє демократичному врядуванню та здійснює моніторинг місцевих виборів, Конференція міжнародних неурядових організацій — розвитку демократії участі (т. зв. партисипативній демократії). Незалежні експерти контролюють імплементацію конвенцій РЄ державами-членами і надають рекомендації. До цих контролюючих органів належать: група держав проти корупції (GRECO), Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (CPT), група експертів з питань протидії торгівлі людьми (GRETA), Європейська комісія з питань ефективності правосуддя (CEPEJ), Комітет експертів РЄ з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму (MONEYVAL), Європейська комісія проти расизму та нетерпимості (ECRI), Європейський комітет із соціальних прав (ECSR), Консультативний комітет із Рамкової конвенції про захист національних меншин та комітет експертів Європейської хартії регіональних мов і мов меншин, Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ).

GRECO. Підхід РЄ до боротьби з корупцією завжди був мультидисциплінарним і складається з 3-х взаємопов’язаних елементів: встановлення європейських норм та стандартів, моніторинг дотримання стандартів та нарощування потенціалу, пропонованого окремим країнам і регіонам, співпраця держав у рамках програм технічної допомоги. Контроль за дотриманням вищезазначених стандартів покладено на GRECO, членами якої є всі держави-члени РЄ.

CPT. Його було створено відповідно до прийнятої в рамках РЄ Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (набула чинності 1989). У своїй діяльності комітет спирається на статтю 3 згаданої конвенції: «Жодна людина не може зазнавати катувань чи нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання». Комітет не є судовим органом, а передбачає превентивний механізм несудового характеру для захисту позбавлених волі осіб від катувань та інших форм неналежного поводження. У такий спосіб він доповнює діяльність ЄСПЛ.

GRETA. Ця група експертів, що збирається на пленарних засіданнях 3 рази на рік, відповідає за моніторинг виконання сторонами Конвенції РЄ про заходи щодо протидії торгівлі людьми. Експерти відвідують країни, розробляють та публікують доповіді, в яких дають оцінку законодавчим та іншим заходам, вжитим сторонами для реалізації положень Конвенції. Строк повноважень членів групи — 4 роки з однією можливістю переобрання

.

CEPEJ. Експертна організація з питань ефективності функціонування юстиції в державах-членах РЄ. До її складу входять 47 експертів, по одному від кожної держави-члена РЄ. Основні завдання CEPEJ: дослідження результатів, досягнутих різними судовими системами згідно з європейськими принципами, використовуючи серед іншого загальні статистичні критерії і засоби оцінки; визначення проблем та галузей для можливих покращень і обміну думками стосовно функціонування судових систем; визначення конкретних шляхів поліпшення оцінювання та функціонування судових систем держав-членів з урахуванням їхніх конкретних потреб; надання експертної або іншої допомоги державам-членам на їхнє прохання згідно із стандартами РЄ та ін.

MONEYVAL. Комітет є постійно діючим моніторинговим органом РЄ, його головне завдання — оцінка відповідності основним міжнародним стандартам протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму і ефективності їхнього впровадження державами, а також надання рекомендацій національним органам влади щодо необхідних удосконалень їхніх систем. Шляхом динамічного процесу взаємних оцінок, експертної оцінки та регулярного подальшого контролю над своїми звітами, MONEYVAL має на меті покращити спроможність національних органів влади більш ефективно боротися з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.

ECRI. Комісія спеціалізується на питаннях боротьби з расизмом, дискримінацією (за ознакою «раси», етнічного/національного походження, кольору шкіри, громадянства, релігії, мови, сексуальної орієнтації, ґендерної ідентичності та статевих ознак), ксенофобією, антисемітизмом та нетерпимістю у Європі; вона готує звіти та видає відповідні рекомендації державам-членам. Складається з 47-ми членів — по одному представнику від кожної держави-члена РЄ.

ECSR. Комітет здійснює нагляд за дотриманням положень Європейської соціальної хартії в державах, що підписали її, а також Додаткового протоколу 1988 та переглянутої Європейської соціальної хартії. До нього входять 15 членів, яких обирає Рада Комітету міністрів РЄ терміном на 6 років з можливістю одноразового переобрання.

Консультативний комітет Рамкової конвенції про захист національних меншин. Діє при КМ РЄ, основне завдання — оцінка виконання державами-учасницями положень Конвенції на основі інформації, отриманої з доповідей держав та з інших джерел (зустрічі з представниками влади, неурядових організацій, національних меншин, науковцями та іншими зацікавленими сторонами). Складається з 18-ти членів, яких обирає КМ РЄ з кандидатів, запропонованих державами-сторонами.

Комітет експертів Європейської хартії регіональних мов і мов меншин. Є центральним елементом механізму моніторингу для оцінки того, як Хартію застосовують у державах, що є її сторонами, з метою у разі необхідності наданти рекомендацій для поліпшення свого законодавства, політики та практики.

Членом РЄ може стати будь-яка країна, якій КМ РЄ запропонує членство і яку вважатиме здатною виконувати положення статті 3 Статуту РЄ: визнавати принципи верховенства права та здійснення прав людини і основних свобод всіма особами, які знаходяться під її юрисдикцією. Також потенційна країна-член повинна відверто та ефективно співпрацювати задля досягнення мети РЄ. Усі держави-члени РЄ підписали Європейську конвенцією з прав людини. Для нагляду за виконанням цієї Конвенції у державах-членах створено ЄСПЛ. Фізичні особи можуть подавати заяви про порушення прав людини до ЄСПЛ після того, як у відповідній державі-члені було вичерпано усі доступні ефективні засоби юридичного захисту, зокрема коли справа пройшла усі судові інстанції. Якщо ЄСПЛ встановлює, що права людини порушені, то відповідна держава повинна забезпечити правосуддя для даної особи (заходи індивідуального характеру). Держава може також вжити заходів для забезпечення того, щоб подібні випадки не повторювалися (заходи загального характеру). Представництво України в ЄСПЛ, координацію виконання його рішень та інформування про хід виконання рішень ЄСПЛ у справах, в яких Україна є стороною, здійснює Міністерство юстиції в установленому порядку через Уповноваженого у справах ЄСПЛ. Загалом ЄСПЛ прийняв 1499 рішень у справах проти України. Станом на кінець 2020 Україна перебуває на 3-му місці серед країн-членів РЄ за кількістю звернень до ЄСПЛ.

Україна приєдналася до РЄ 1995 і стала 37-ю державою-членом організації. Відповідно до Статуту РЄ вона представлена у всіх 3-х головних органах: КМ РЄ (Міністром закордонних справ), Парламентській асамблеї РЄ (Постійною делегацією ВР України у складі 24-х народних депутатів — 12 основних членів та 12 їхніх заступників) і Конгресі місцевих та регіональних влад (24 представники України — 12 основних членів та 12 їхніх заступників). Станом на квітень 2021 Україна є стороною 117-ти юридично-зобов’язуючих інструментів РЄ, з яких 22 ще підлягають подальшій ратифікації. Важливим етапом співпраці у рамках РЄ було перше за роки членства головування України у Комітеті міністрів РЄ у травні–листопаді 2011. Задля сприяння реалізації місії РЄ щодо захисту прав людини, підтримки демократії та забезпечення верховенства права, а також координації та забезпечення реалізації проєктів і програм співробітництва у Києві відкрито офіційне представництво РЄ в Україні. Одне із його ключових завдань — посилення ролі РЄ у підтримці зусиль України, спрямованих на забезпечення повної та ефективної імплементації Плану дій РЄ для України на 2018–21. Це стратегічний програмний документ, метою якого є підтримувати Україну у виконанні своїх зобов’язань як держави-члена РЄ, а також сприяти досягненню цілей, визначених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. 1 липня 2020 КМ РЄ ухвалив рішення про подовження терміну його дії до кінця 2022 задля забезпечення досягнення усіх визначених у цьому документі цілей.


Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
878830
Вплив статті на популяризацію знань:
75
Бібліографічний опис:

Рада Європи / М. Б. Сподарик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-878830.

Rada Yevropy / M. B. Spodaryk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-878830.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору