ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Південноподільська височинна лісостепова фізико-географічна область

ПІВДЕННОПОДІ́ЛЬСЬКА ВИСОЧИ́ННА ЛІСОСТЕПОВА́ ФІ́ЗИКО-ГЕОГРАФІ́ЧНА О́БЛАСТЬ Входить до складу Дністерсько-Дніпровського лісостепового краю. Займає південно-східну частину Подільської височини у межах Одеської, Вінницької, Миколаївської і Кіровоградської областей. Абсолютні відмітки поверхні області сягають 300 м, у східному напрямі знижуються до 250 м. Висотне розчленування поверхні становить 100–150 м. У межах області — вододіл басейнів Дністра, Південного Бугу, Тилігулу, Великого Куяльника і Малого Куяльника. У геоструктурному відношенні приурочена до південного схилу Українського щита. На його поверхні залягають неогенові піщано-глинисті відклади, вапняки, пісковики, сірі та червоно-бурі глини, лесові породи. Територія області розташована переважно в межах Балтійської ерозійно-денудаційної рівнини. Її поверхня розчленована річковими долинами і балками, характерні асиметричність та звивистість вододілів. Відмінності в орографії області, підвищення північної частини, її значна розчленованість річковими долинами зумовлюють загальний характер ландшафтної диференційованості. На півночі переважають хвилясті розчленовані лесові височини з сірими лісовими та темно-сірими опідзоленими ґрунтами, грабовими дібровами, ярами та балками, що врізаються у кристалічні породи. На півдні переважають дуже розчленовані лесові рівнини з типовими малогумусними та опідзоленими чорноземами, з масивами грабових дібров, ярами та балками, врізаними у балтські відклади. У доісторичні часи на території області переважали лучні степи й остепнені луки, у вигляді острівців були поширені широколистолісові ландшафти. Лучні степи і, частково, діброви збережені фрагментарно на крутих схилах річкових долин і балок. Основні площі зайняті сільськогосподарськими угіддями (68–75 % площі області) з посівами озимої пшениці, кукурудзи, ячменю, цукрового буряку та ін. Важливе значення мають протиерозійні меліорації — трансформація поверхневого стоку в ґрунтовий поєднанням агротехнічних, гідротехнічних фітомеліоративних і організаційно-господарських заходів.

Рекомендована література

  1. Денисик Г. І. Лісополе України. В., 2001;
  2. Маринич О. М., Шищенко П. Г. Фізична географія України. К., 2004.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Ландшафти
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
879607
Вплив статті на популяризацію знань:
31
Бібліографічний опис:

Південноподільська височинна лісостепова фізико-географічна область / Г. І. Денисик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-879607.

Pivdennopodilska vysochynna lisostepova fizyko-heohrafichna oblast / H. I. Denysyk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-879607.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору