ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Пащевський Павло Григорович

ПАЩЕ́ВСЬКИЙ Павло Григорович (15. 01. 1874, с. Великі Пріцьки Канівського пов. Київської губ., нині Обухівського р-ну Київської обл. — 26. 01. 1944, Варшава) — церковний діяч, капелан. Генерал-хорунжий Армії УНР. Закінчив Київську духовну семінарію і 2 курси юридичного факультету Університету св. Володимира у Києві. 1894 рукопокладений на священника. Душпастирював на Поділлі та Херсонщині. У червні 1917 був делегатом від Херсонської єпархії УАПЦ на 1-му Всеукраїнському церковному з’їзді у Києві. С. Петлюра, який також брав участь у з’їзді, запропонував П. долучитися до організації українських військових частин. Від липня 1917 — капелан Сердюцького полку імені П. Дорошенка; від серпня 1918 — Чорноморського коша Армії Української Держави. У березні 1919 висвячений у сан протоієрея. Відтоді — капелан і благочинний Запорозького корпусу Армії УНР; від листопада 1919 — виконувач обов’язків головного священика, згодом — протопресвітер Армії УНР. Брав участь у 1-му Зимовому поході Армії УНР (грудень 1919 — травень 1920). Після повернення призначений начальником Головної управи Військового духовенства (головним капеланом) Армії УНР. У таборі для інтернованих українських військовиків у Каліші (Польща) з ініціативи командирів дивізій та за згодою Міністра віровизнань УНР І. Огієнка (див. Іларіон) організував курси капеланів. Водночас очолював раду братств св. Покрови та св. Кирила і Мефодія. Від 1924 душпастирював на Волині, від 1926 — настоятель Хрестовоздвиженської церкви в Луцьку. Також викладав у Луцькій українській гімназії імені Лесі Українки, брав активну участь у духовному і культурному житті міста. Написав статтю «Участь Українського військового духовенства в боротьбі за визволення України» // «Церква і нарід», 1936, № 10. Від 1940 — настоятель української православної парафії при кафедральному соборі св. Марії у Варшаві. У Рівному 2022 на честь П. перейменовано вулицю.

Додаткові відомості

Державний архів
Центр. держ. арх. вищих органів влади та упр. України. Ф. 2581, оп. 1, спр. 73, арк. 13.

Рекомендована література

  1. A. Kolańczuk. Ukraińscy generałowie w Polsce. Emigranci polityczni: Słownik biograficzny. Przemyśl, 2009;
  2. Михалевич В. Духівництво у військових структурах: історичний досвід і сучасність // Волинь і волиняни у 2-й світовій війні: Зб. наук. пр. за мат. 1-ї Міжнар. наук.-практ. конф., присвяч. подіям 2-ї світ. війни на тер. Волин. обл. Лц., 2012.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
церковний діяч
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
879782
Вплив статті на популяризацію знань:
75
Бібліографічний опис:

Пащевський Павло Григорович / О. М. Колянчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-879782.

Pashchevskyi Pavlo Hryhorovych / O. M. Kolianchuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-879782.

Завантажити бібліографічний опис

Євгеній (Зернов)
Людина  |  Том 9  |  2024
В. С. Муха
Євлогій
Людина  |  Том 9  |  2009
А. В. Стародуб
Євлогій
Людина  |  Том 9  |  2009
В. Г. Мудрик
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору