Розмір шрифту

A

Перекат

ПЕРЕКА́Т  — мілководний відтинок річища, який має вигляд валу, що перетинає його під кутом 20–30°, з пологим схилом, оберненим проти течії, та крутим (15–30°) — за течією. Утворюється в результаті нерівномірного розмивання річища водним потоком та перевідкладання наносів. П. найчастіше трапляються в річках, що меандрують, в місцях розширення річища чи впадіння в річку її приток. В таких річках П. чергуються з плесами. Підвищені ділянки П., що прилягають до берегів, називають боковиками (верхнім та нижнім), глибокі частини річища біля протилежних до боковиків берегів — плесовими лощинами (верхньою і нижньою). Найглибшу частину сідловини між побочнями, в якій концентрується стік води у межінь, називають коритом П. (простягається переважно під кутом 20–50° до oci річища). Потік води в межінь переміщується від одного берега до другого, огинаючи нижній боковик і підмиваючи протилежний крутий берег. Висота гребеня П. у повінь зростає за рахунок акумулювання найбільших за розмірами наносів, в межінь зменшується в результаті розмивання і винесення дрібніших відкладів. П. за внутрішньою будовою і морфологією поділяють на 3 види: перевали (з плавними і невеликими змінами відміток дна, без різко вираженого підвалля), нормальні (з добре вираженим підваллям, але без різкого викривлення фарватеру), перекошені (зсунуті; з різким викривленням фарватеру). Більшість П. переміщується вниз за течією переважно під час повеней і паводків. На підйомі повені чи паводка відбувається намивання наносів на П. за рахунок розмивання плеса, на спаді повені чи паводка і в межінь — його розмивання і знесення наносів на розташовані нижче за течією плеса та їх відкладання тут. З часом П. можуть переміщуватися за течією подібно до меандрів річки. Швидкість переміщення П. змінюється від десятків сантиметрів до кількох сотень метрів за рік. В Україні П. спостерігаються на багатьох передгірних та рівнинних річках. На великих річках України глибина води на П. зменшується подекуди до 0,4–0,8 м, що ускладнює судноплавство (наприклад, на Дніпрі, Прип’яті, Десні). Боротьбу з П. проводять шляхом поглиблення річищ (їх фарватеру — місця проходження суден) методом землечерпання.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Водойми
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
879812
Вплив статті на популяризацію знань:
92
Бібліографічний опис:

Перекат / І. П. Ковальчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-879812.

Perekat / I. P. Kovalchuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-879812.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору
Перекат Енциклопедія сучасної України