ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Південна Австралія

ПІВДЕ́ННА АВСТРА́ЛІЯ  — штат у південній частині Австралії. Площа 983 482 км2. Межує на заході із Західною Австралією, на північному сході — з Квінслендом, на сході — з Новим Південним Велсом, на південному сході — з Вікторією, на півдні омивається Великою Австралійською затокою та Індійським океаном. Населення 1,65 млн осіб (2021). Столиця — Аделаїда. Північна частина штату пустельна. Найбільше солоне озеро — Ейр. Економічна діяльність у північній П. А. пов’язана переважно з добувною промисловістю (залізна руда, уран, мідь, опали, золото, вугілля, природний газ). 98 % населення проживає у приморській південній частині штату, де сприятливий клімат для розвитку сільського господарства (пшениця, вовна, виноград, овочі). Розвинені металургійна і виробнича промисловість (сталь у Ваялі; машинобудування, срібло, цинк у Порт-Пірі; цемент, цегла, черепиця, керамічні вироби, кухонне устаткування, автомобілі в Аделаїді; дерево в Маунт-Ґамбір), виноробство. Корінне населення П. А. — австралійські аборигени. Європейці почали прибувати до Аделаїди 1836. У 1901 увійшла до складу федерації, створеної з 6-ти колишніх англійських колоній, як окремий штат. Перша група українських імігрантів прибула до Порт-Авґуста 20 вересня 1949 у кількості 18 осіб (серед них — 3 жінки). Чоловіки працювали за контрактом на залізниці та в промисловості, жінки — прибиральницями у шпиталях. Наступні групи українців були задіяні на залізниці та промислових підприємствах Аделаїди, а також у деревообробній промисловості, на молочарнях Маунт-Ґамбір і на виноградниках в околиці Беррі над р. Маррі. Згодом українські імігранти розосередилися в Аделаїді, Мельбурні, Сіднеї. Організоване українське громадське, церковне і шкільне життя розвинулося тільки в Аделаїді, де навесні 1949 загальні збори українців Австралії заснували Українську громаду Південної Австралії. Згідно з переписом населення 1976 в П. А. 3176 осіб зазначили, що вживають українську мову (2021 — 879 оосіб). У переписі 1986 в штаті 4642 особи назвали себе українцями за етнічною приналежністю чи походженням (2021 — 5643 особи).

Рекомендована література

  1. Ващишин І. УГ ПА — найстарша Українська Громада в Австралії // Українці в Австралії. Мельборн, 1966;
  2. Голубович О. До історії українців в Південній Австралії // Історія українського поселення в Австралії. Сідней, 1990.

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Країни і регіони
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
880177
Вплив статті на популяризацію знань:
49
Бібліографічний опис:

Південна Австралія / В. В. Маркусь // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-880177.

Pivdenna Avstraliia / V. V. Markus // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-880177.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору