ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Поташ Мар’ян

ПО́ТАШ Мар’ян (02. 03. 1918, м. Пряшів, нині Словаччина — 23. 02. 2006, там само) — церковний діяч. Навчався у Руській греко-католицькій міській школі в Пряшеві. 1932 вступив на новіціят до ЧСВВ у Мукачеві. 1937 закінчив Мукачівську гімназію, продовжив навчання у Руській греко-католицькій духовній семінарії в Ужгороді. 1939 склав вічні обіти, навчався у греко-католицькій семінарії у м. Оломоуц (нині Чехія) та Пряшівській богословській семінарії. 1943 єпископ П. Ґойдич рукопоклав його на священника. Працював вихователем інтернату Руської учительської семінарії у Пряшеві, 1945–48 заочно навчався на юридичному факультеті Карлового університету в Празі. Влітку 1948 заарештований органами чехословацької безпеки та засуджений до 10-ти р. тюрми. 1954 звільнений та направлений на примусове місце проживання у Північній Чехії. 1958 засуджений вдруге, 1960 звільнений на підставі загальної амністії, однак мав сувору заборону повернутися у Словаччину. Працював будівельником, заочно закінчив електротехнічний технікум. На хвилях Празької весни 1968 повернувся до Пряшева, де активно долучився до процесу відновлення греко-католицької Церкви. Завдяки його зусиллям (всупереч волі місцевої влади) було ексгумовано останки єпископа П. Ґойдича і перевезено до Пряшева. 1972 у Чехії таємно висвячений на єпископа. Ватикан пізніше визнав це свячення правдивим, але не повністю законним і призначив на пост єпископа Пряшівської єпархії людину словацької орієнтації. Душпастирював 25 р. у с. Вишній Орлик Пряшівського краю. 1970–94 — пртоігумен (провінціал) ЧСВВ, редактор часописів «Благовісник», «Slovo». Опублікував два томи життєписа єпископа П. Ґойдича «Життя, віддане Богові» (Л., 1994–95; словацькою — 1999), низку «самвидавчих» книжок, статей, як член комісії із благоречення єпископа П. Ґойдича сприяв його канонізації. З ініціативи П. відновлено монастирі ЧСВВ у Красном Броді, Пряшеві та Требішові, реконструйовано церкву на Буковій Гірці.

Рекомендована література

  1. Мушинка М. Розмови з однодумцями. Пряшів, 2004.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2023
Том ЕСУ:
стаття має лише електронну версію
Дата опублікування статті онлайн:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
церковний діяч
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
880234
Вплив статті на популяризацію знань:
20
Бібліографічний опис:

Поташ Мар’ян / М. І. Мушинка // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-880234.

Potash Marian / M. I. Mushynka // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2023. – Available at: https://esu.com.ua/article-880234.

Завантажити бібліографічний опис

Євгеній (Зернов)
Людина  |  Том 9  |  2024
В. С. Муха
Євлогій
Людина  |  Том 9  |  2009
А. В. Стародуб
Євлогій
Людина  |  Том 9  |  2009
В. Г. Мудрик
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору