Погребинський Олександр Петрович
ПОГРЕБИ́НСЬКИЙ Олександр Петрович (17. 05. 1905, Чернігів — 17. 05. 1979, Москва) — історик. Доктор економічних наук (1950), професор (1951). Після закінчення гімназії викладав історію у дитячих будинках для безпритульних, від 1924 навчався на історичному відділенні факультету професійної освіти Одеського ІНО. На 3-му курсі став учасником семінару підвищеного типу з соціально-економічної історії України М. Слабченка, під керівництвом якого почав вивчати деякі аспекти економічної історії. 1927 закінчив Одеський ІНО і продовжив самостійні дослідження у цьому напрямку, зокрема опрацьовував матеріали архівів Одеси та Києва. Член Одеського при ВУАН наукового товариства, вміщував статті у його «Записках…». Основний результат наукової праці за цей час — монографія «Столипінська реформа на Україні» (О., 1931), у якій вперше розглянуто роль економіки України кінця 19 — початку 20 ст. як окремого регіону Російської імперії. Не ідеалізуючи столипінську реформу, П. наголосив на особливостях економічного розвитку України та одним із перших проаналізував значення у сільському господарстві прошарку середньозабезпечених селян. Від 1931 працював в установах ВУАН у Києві: співробітник Комісії по вивченню історії Західної Європи (керівник О. Камишан) і Кафедри історії Заходу (завідувач В. Бузескул); від 1933 — у Московському інституті народного господарства, від 1943 — у Московському фінансовому інституті. Досліджував історію народного господарства Росії, проблеми політекономії. Автор багатьох статей, вміщених у журналах «Вопросы истории», «Исторические записки», «Октябрь», «Новый мир», «Финансы и кредит», «Советские финансы» та ін.
Додаткові відомості
- Основні праці
- Аграрна справа на Україні в світлі ІІ Державної Думи // Зап. Одес. наук. т-ва при ВУАН. Секція соціально-історична. 1928. № 2; До історії оренди земель у Новоросійських військових поселеннях після 1857 р. // Там само. 1930. № 5; К истории союзов земств и городов в годы империалистической войны // Истор. зап. Ин-та истории АН СССР. Т. 12. Москва, 1941; Очерки истории финансов дореволюционной России (XIX–XX вв.). Москва, 1954; Государственно-монополистический капитализм в России: Очерк истории. Москва, 1959; Государственные финансы царской России в эпоху империализма. Москва, 1968.
Рекомендована література
- Левченко В. В. Організація та діяльність Одеської секції Харківської науково-дослідної кафедри історії української культури при Одеському інституті народної освіти // Зап. істор. ф-ту Одес. ун-ту. 2003. Вип. 13.