ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Петренко Михайло Іванович

ПЕТРЕ́НКО Михайло Іванович (01. 11. 1882, станиця Усть-Лабинська, нині м. Усть-Лабинськ Краснодарського краю, РФ — 1967, там само) — краєзнавець, педагог, громадський діяч і бандурист. Після закінчення двокласної станичної школи переїхав до Харбіна (Китай), де батько служив палітурним майстром при штабі охоронної (прикордонної) сторожі. Закінчив середню школу при Маньчжурському університеті. Працював набірником у типографії Китайсько-Східної залізниці. 1913 повернувся до рідної станиці, 1914 організував вдома краєзнавчий музей. 1952 відбулася зустріч П. з І. Вараввою, який розшукував тексти українських козацьких дум у місцевих бандуристів і записав від П. тексти двох дум: «Три брати Самарські» та «Іван Богуславець». Думи переклав російською мовою і опублікував у збірнику «Казачья бандура». Тексти трьох дум («Про козака Голоту», «Плач невільників» та «Думу про трьох братів азовських»), окрім П., І. Варавві надали також інші кубанські бандуристи. І. Варавва засвідчував, що П. володів великим репертуаром, до якого, крім дум, входили українські народні пісні та інструментальні твори, а також кавказькі танці і пісні кубанського регіону. Багаточисленні екскурсії, які проводив у музеї, неодмінно завершував із бандурою в руках. Крім того, бандури, як і інші кубанські козацькі реліквії, входили до його музейних композицій.

Б. М. Жеплинський, Д. Б. Ковальчук

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Петренко Михайло Іванович / Б. М. Жеплинський, Д. Б. Ковальчук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2023. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-881500

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2023

Дата останньої редакції статті:

2023-12-15

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

881500

Кількість переглядів цього року:

3

Схожі статті

Баженов
Людина  |  Том 2 | 2016
М. Ю. Костриця, А. Г. Філінюк
Пахолок
Людина  | 2023
С. С. Єрмоленко
Дудко
Людина  |  Том 8 | 2024
М. І. Євсієнко

Нагору