ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Постолюк Петро

ПОСТОЛЮ́К Петро (10. 07. 1894, с. Сторонибаби, нині Золочівського р-ну Львівської обл. — 27. 09. 1978, м. Ньюарк, похований у м-ку Бавнд Брук, шт. Нью-Джерсі, США) — військовик, громадсько-політичний діяч. Закінчив гімназію в Золочеві. 1914 добровільно вступив до Легіону УСС, воював на Східному фронті, зокрема у Карпатах і на Поділлі. Від січня 1918 — ад’ютант командира Легіону УСС сотника О. Микитки. Учасник листопадових боїв 1918 у Львові, під час яких отримав поранення. Від січня 1919 — у персональному відділі Державного секретаріату військових справ ЗУНР, від березня того ж року — ад’ютант командування 1-ї бригади УСС УГА, згодом служив у повстанському загоні отамана А. Волинця і Армії УНР. Після війни закінчив торговельну школу, спеціальні курси книгознавства, філософський факультет Віденського університету (1923). Співзасновник і директор (1922—39) видавничого кооперативу «Червона калина», співробітник видавничого концерну І. Тиктора «Українська преса», член ради директорів видавництва «Ізмарагд» (усі — Львів), член управи «Українського видавництва» у м. Краків (Польща, 1941—45). Належав до Українського національно-демократичного об’єднання, звідки 1933 вийшов через солідарність із Д. Паліївим, якого виключили з партії за опозиційну діяльність. Учасник святкування 20-річчя УСС у м. Стрий (нині Львівської обл.). Наприкінці 2-ї світової війни виїхав до Західної Європи, 1949 — до США, де відразу ж відновив діяльність видавництва «Червона калина» й очолював його до кінця життя. Від 1951 працював у видавництві «Свобода»: спочатку в експедиційному відділі, згодом — завідувачем книгарського відділу (до 1975); деякий час був членом адміністрації журналу «Голос комбатанта». Провідний діяч головної управи Братства УСС у США, член його Видавничої комісії, заходами якої 1967 у Нью-Йорку видано історичний збірник УСС «За волю України». Також належав до Українського народного союзу. Літ.: Українська Галицька Армія. Т. 1. Вінніпеґ, 1958; Дир. Петро Постолюк, учасник Визвольних Змагань і один з найвидатніших громадян-діячів в Україні і на поселенні, помер на 84-му році життя // Свобода. 1978, 29 верес.; Лазарович М. Леґіон Українських січових стрільців: формування, ідея, боротьба. Т., 2016.

М. В. Лазарович

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Постолюк Петро / М. В. Лазарович // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2024. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-884340

Том ЕСУ:

Стаття має лише електронну версію

Дата опублікування статті онлайн:

2024

Дата останньої редакції статті:

2024-06-19

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

884340

Кількість переглядів цього року:

1

Схожі статті

Бурмеч
Людина  | 2024
А. І. Шушківський
Карбишев
Людина  |  Том 12 | 2012
Р. В. Пилипчук
Блищик
Людина  | 2023
С. І. Очеретянко

Нагору