ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Визвольний шлях

«ВИЗВО́ЛЬНИЙ ШЛЯХ» — суспільно-політичний і науковий та літературний місячник ОУН(б) у Великій Британії. Засн. у січні 1948 Укр. видавн. спілкою. Призначався для членів ОУН, від 1951 доступний широкій громадськості. Утверджував ідейно-політ. лінію Є. Коновальця, С. Бандери, Я. Стецька, Р. Шухевича у боротьбі за здобуття укр. народом незалежності, підтримував постулати Укр. держ. правління, УГВР та Антибільшов. блоку народів. Від 1978 видається Укр. інформ. службою в Лондоні, від 2004 — в Україні. Від 2005 співзасн. видання — «Києво-Могилян. академія». Гол. ред.: Г. Драбат (1955–77), С. Галамай, І. Дмитрів (від 1979), С. Олеськів (2000–03), шеф-ред. — А. Гайдамака (від 2004). До співпраці з «В. ш.» залучено понад 600 письменників, публіцистів, науковців, політиків, діячів мистецтва. З позицій укр. державності і християн. світогляду видання вело безкомпромісну боротьбу проти моск. імперіалізму та марксист.-ленін. ідеології. Обстоює самостійність, соборність і державність українського народу на його етніч. території. Друкував програм.-політ. документи, наук. та популярні статті з усіх питань життя України та укр. діаспори, особливо з проблем, якими не могли займатися науковці України за рад. режиму («білі плями» в історії України — ОУН, УПА та ін.); прозу, поезію, літ. критику, переклади з іноз. мов; літературу самвидаву, матеріали про укр. дисидентів та політв’язнів. Завдяки критиці журналу в парт.-політ. пресі УРСР поширювалися його ідеї серед знач. кола підрад. українців (на Україну потрапляло лише кілька прим. «В. ш.», зокрема до спецфонду ЦНБ АН УРСР). Видання продовжує дотримуватися концепції організації боротьби за розбудову Української Держави, висвітлює її нац. інтереси у процесах сучас. розвитку. Серед рубрик — «Суспільство. Політика», «Література. Культура», «Історія», «Огляди. Рецензії».

Рекомендована література

  1. О. Д. ЦК Компартії в Україні проти «Визвольного шляху» // Визв. шлях. 1961. № 7;
  2. Дмитрів І. 45 років безперервного служіння національно-державницькому постулатові України // Там само. 1993. № 9;
  3. Герасимова Г. Історія України, українського народу та його культури у працях учених діаспори за матеріалами журналу «Визвольний шлях» // Укр. преса за межами України: Мат. наук.-теор. конф. 25–26 квіт. 1996 р. К., 1996;
  4. Савка М. Важкий, але блискучий шлях у 50-річчя «Визвольного шляху» // Визв. шлях. 1997. № 8;
  5. Станкевич О. та ін. Народна проблематика на сторінках журналу «Визвольний шлях» // Етнос. Культура. Нація: Зб. наук. пр. за мат. міжнар. наук.-практ. конф. 29–31 жовт. 1998. К., 1999;
  6. Йолкіна Л., Кузів О. Презентація журналу «Визвольний шлях» // Визв. шлях. 1999. № 11.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2005
Том ЕСУ:
4
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Періодика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
33969
Вплив статті на популяризацію знань:
180
Бібліографічний опис:

Визвольний шлях / Л. В. Йолкіна // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-33969.

Vyzvolnyi shliakh / L. V. Yolkina // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2005. – Available at: https://esu.com.ua/article-33969.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору