ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Конституція України

КОНСТИТУ́ЦІЯ УКРАЇ́НИ — Основний Закон України, що закріплює головні засади організації держави та суспільства, утверджує конституційні права, свободи та обов’язки людини і громадянина, конституційний (державний і суспільний) лад. Розглядається як акт установчої влади українського народу, який реалізував невід’ємне право на само­­визначення шляхом заснування власної держави, одночасно обме­­живши державну владу в інтересах народу, людини і громадянина.

Прийнята ВР України 28 червня 1996 і є першою загальновизнаною К. У. До її прийняття з моменту проголошення державної незалежності на території України діяли Конституція УРСР 1978 (зі змінами) та Конституційний договір 1995. К. У. ухвалена останньою з-поміж конституцій усіх держав колишнього СРСР, що засвідчило тогочасні та майбутні проблеми вітчизняного конституційного процесу. Окрім загальних засад конституційного ладу, конституційних прав, свобод та обов’язків людини і громадянина, К. У. визначає правовий статус та повноваження ВР, Президента і КМ України, органів місцевого самоврядування, а також судових і правоохоронних органів. На конституційному рівні закріплено територіальний устрій України та правовий статус АР Крим як її невід’ємної складової частини.

З метою забезпечення стабільності в ній передбачено жорстку процедуру внесення змін і доповнень. При цьому зміни та доповнення не повинні скасовувати чи обмежувати права та свободи людини і громадянина або становити загрозу незалеж­­ності чи територіальної цілісності Укра­­їни.

Складається з преамбу­­ли і 15-ти розділів, що охоплюють 161 статтю та Перехідні положен­­ня. Відповідно до К. У., Україна — суверенна, незалежна, унітарна, демократична, соціальна, правова республіка, єдиним джерелом влади у якій є народ, що реалізовує цю владу безпосередньо або через органи державної влади та місцевого самовря­­дування. Державна влада в Україні поділяється на законодавчу, виконавчу та судову, суспільне життя ґрунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності. При цьому держава гарантує свободу політичної діяльності, не за­­бороненої К. У. та законами Укра­­їни. Найвищою соціальною цінністю визнано людину, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність й безпеку.

У резуль­­таті конституційної реформи 2004 до К. У. внесено суттєві зміни, які кардинально вплинули на систему стримувань і противаг між гілками влади, змістивши акцен­­ти у відносинах владарювання, передусім між главою держави та керівником уряду, що негативно вплинуло на політичну стабільність у державі та спровокувало перманентну боротьбу за пов­­новаження між найвищими органами державної влади. 30 вересня 2010 Конституційний Суд України із процесуальних підстав визнав закон про внесення вказаних змін неконституційним, що призвело до відновлення чинності попередньої редакції К. У. 1 лютого 2011 до К. У. внесено зміни щодо термінів проведення чергових виборів народних депутатів і Президента України, депутатів місцевих рад та місцевих голів, а 19 вересня 2013 — щодо повноважень Рахункової палати. 2012 Указом Президента України створено Конституційну асамблею — допоміжний орган для підготовки проекту змін до К. У., результати роботи якої так і не були реа­­лізовані на практиці. Повернен­­ня до Конституції 1996 усунули проблему дезорганізації влади і водночас призвели до її надмірної централізації, що, окрім ін­­шого, стало передумовою нових суспільних потрясінь — революційних подій 2013–14. ВР України 22 лютого 2014 прийняла постанову, якою фактично відновлено чинність К. У. в редакції 2004 (зі змінами від 1 лютого 2011 та 19 вересня 2013).

Дискусії навколо легітим­­ності низки змін і доповнень до К. У., низька ефективність частини її правоположень тощо залишають актуальною позицію представників різних верств вітчизняного суспільства щодо необхіднос­­ті продовження реформування Конституції аж до прийняття но­­вого конституційного акту.

Одне з державних свят в Україні — День Конституції України (28 червня). Згідно зі статтею 161 К. У., «день прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України».

Рекомендована література

  1. Стецюк П. Б. Основи теорії кон­­ституції та конституціоналізму: Посіб. Ч. 1. Л., 2004;
  2. Шаповал В. М. Сучасний конституціоналізм: нариси з історії, тео­­рії і практики. К., 2005;
  3. Федоренко В. Л. Система конституційного права Украї­­ни: теоретико-методологічні аспекти. К., 2009;
  4. Джерела конституційного пра­­ва України. К., 2010.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
14
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Політика
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
5012
Вплив статті на популяризацію знань:
загалом:
3 075
цьогоріч:
737
Бібліографічний опис:

Конституція України / С. В. Різник // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-5012.

Konstytutsiia Ukrainy / S. V. Riznyk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-5012.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору