Кам’янський прибережно-річковий комплекс — Енциклопедія Сучасної України

Кам’янський прибережно-річковий комплекс

КА́М'ЯНСЬКИЙ ПРИБЕРЕ́ЖНО-РІЧКОВИ́Й КО́МПЛЕКС – ландшафтний заказник загальнодержавного значення (від 2008). Знаходиться між селами Катеринівка і Ленінське Апостолів. р-ну Дніпроп. обл., уздовж річок Кам'янка і Базавлук (бас. Дніпра). Пл. 2615 га. Перебуває у віданні Михайлів., Кам'ян., Токів. та Ленін. сільрад. До складу заказника увійшли пам'ятки природи «Водоспад на р. Кам'янка» (гідрол.) і «Мальовничий каньйон у Токівських гранітах» (геол.). Одна з найцінніших ділянок петрофіл.-степ. долинно-балкового ландшафту в межах Правобереж. Придніпров'я. У пн. частині переважають неглибокі степ. балки, у пд., біля гирла р. Базавлук, – очерет. зарості, солонцюваті луки та маслинкові рідколісся. Найважливішою є середня частина заказника, де р. Кам'янка перетинає Токів. кристаліч. масив, складений переважно рожевими порфіроподіб. гранітами. На цій ділянці утворилися каскади з мальовничих порогів і водоспадів. По берегах річки нагромаджені велетен. брили і скелі (подекуди здіймаються до 20–30 м).

У балках заказника і на високих берегах р. Кам'янка поширені зонал.-степ. та петрофіл.-степ. екосистеми, в яких рідкісні види рослин і тварин відіграють помітну роль як у видовому, так і в ценотич. відношенні. Особливо цінними з рослин є популяції ендеміч. цимбохазми дніпровської, ковили української, сону лучного, брандушки різнокольорової (усі занес. до Червоної книги України), дуже рідкісної шипшини Ґроссгейма. Поміж скель зростають релікт. види мохів, лишайників та папоротей. У межах Токів. кристаліч. масиву найрізноманітніший фітоценот. покрив, з чергуванням деревно-чагарник. та лучно-степ. угруповань та зі значною кількістю видів й екол. груп організмів – від ліс., лучних і болот. до ксерофіл., псамофіл. і галофіл. видів. Із фауни, занес. до Червоної книги України, трапляються махаон, підсрібник Пандора, гадюка степова східна, полоз жовточеревий, ящірка зелена, канюк степовий та ін.

Літ.: Кучеревський В. В. Конспект флори Правобережного степового Придніпров'я. 2004; Манюк Вад. В., Манюк Вол. В. Заповідні куточки на Дніпропетровщині. Заказники: Навч. довід. 2011 (обидві – Дніпропетровськ).

В. В. Манюк


Покликання на статтю