Кибальчич Турвонт Венедиктович — Енциклопедія Сучасної України

Кибальчич Турвонт Венедиктович

КИБА́ЛЬЧИЧ Турвонт Венедиктович (1848 – 1913) – археолог. Походив із дворян Ромен. пов. Полтав. губ. Навч. у С.-Петербур. АМ. Зібрав першу колекцію знарядь доби мезоліту в укр. Поліссі, велику колекцію гем антич. міст Пн. Причорномор'я (також вивчав їхню історію). 1876 уклав худож. альбом із наук. коментарями про виявлені у Пн. Причорномор'ї та Криму скіф. старожитності. 1877 у влас. будинку на Лук'янівці у Києві відкрив археол. музей, згодом переніс його у будинок княгині Трубецької (вул. Володимирська, № 3). Експозицію склали предмети, знайдені під час особистих краєзнав. розвідок і придбані у населення. 1886 як голова комісії з відновлення храму св. Климента у Києві відряджений до Криму для вивчення аналог. храму в Інкермані (обстежив його і зняв плани). Завдяки публікаціям К. збереглася інформація про низку втрачених рідкіс. археол. пам'яток.

Пр.: Древности Пантикапеи: Археологические находки в Керчи 1873 года. Москва, 1873; О находках предметов каменного века на левом берегу Днепра. С.-Петербург, 1880; Каталог гемм (драгоценных разных камней), собранных преимущественно в Южной России Т. В. Кибальчичем. К., 1896; Южно-русские геммы: Неизданные материалы для истории гравировального искусства древних народов, живших в Южной России. Берлин, 1910.

Літ.: Непомнящий А. А. Історичне кримознавство (кінець ХVІІІ – початок ХХ століття): Біобібліогр. дослідж. Сф., 2003; Єфремова В. О. Художньо-мистецька спадщина Сумщини: Пошуки, розвідки, дослідж. до довідк. зб. К., 2007.

В. В. Отрощенко


Покликання на статтю