Космічне сміття — Енциклопедія Сучасної України

Космічне сміття

КОСМІ́ЧНЕ СМІТТЯ́ – залишки космічних об'єктів, що відпрацювали свій цикл і використали ресурс, але залишились у космосі, оскільки їхнє по­вернення на Землю чи знищення економічно неефективні або технічно неможливі. За даними Міжнар. академії астронавтики, за 40 р. розвитку світ. космонав­тики у косміч. простір запущено понад 8600 об'єктів. З них у космосі нині виконують корисні функції, що відповідають їхньому цільовому призначенню, бл. 500 об'єктів. Частину відпрацьов. об'єктів повертають на Землю, спалюють у навколозем. атмо­сфері чи затоплюють в океані; ін. частину виводять із навколозем. орбіти, але залишають у космосі, внаслідок чого вона пе­­ретворюється на К. с.

Для обліку об'єктів К. с. створ. спец. каталоги, до яких заносять облік. дані, отримані за допомогою вимірювань або відстежування параметрів «засміченості» орбіт: Каталог Косміч. командування США і Каталог спостережуваних косміч. об'єктів РФ. Стосовно від­працьов. косміч. об'єктів, що по­­вертаються на Землю, діє еколого-правовий статус, заг. для небезпеч. для довкілля об'єк­тів – екол. вплив таких об'єктів прирівнюють до впливів ін. небезпеч. об'єктів на Землі та вре­гульовують на заг. засадах міжнар. і нац. екол. права. Застосування тих чи ін. норм цього права залежить від сфери поширення негатив. впливу відпо­від. об'єкта (у межах нац. юрисдикції держави, що здійснила за­пуск, чи поза такими межами).

Донині ні міжнар. екол., ні міжнар. космічне право практично не регулюють питань безпеч. знищення відповід. об'єктів шляхом спалювання або затоплення. Для косміч. середовища найбільшу загрозу становлять фрагменти К. с., що перешкоджають нормал. функціонуванню діючих косміч. об'єктів. Проблеми поводження з ними є предметом обговорення Ком-ту ООН з питань дослідж. й використання мирного косміч. простору. Для опрацювання комплексу проблем, по­­в'язаних із К. с., створ. Міжагент. ком-т із косміч. сміття, активну участь у роботі якого бере НКАУ. Ком-т розробив проект докумен­та «Керівні принципи щодо змен­шення засмічення космічного простору». Актуал. залишаються питання стосовно врегулювання косміч. руху, пов'язані з засміченням навколозем. простору, необхідності обліку об'єк­тів К. с. і способів ідентифікації держави реєстрації у разі спричинення шкоди такими об'єк­та­ми. Важливим залишається також вирішення питання поширення права власності держави запуску на К. с., зокрема на супутники, що відпрацювали свій ресурс, верхні ступ. ракет-носіїв тощо.

Н. Р. Малишева

Статтю оновлено: 2014

Покликання на статтю
Н. Р. Малишева . Космічне сміття // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=3851 (дата звернення: 22.10.2021)