Безпартійний блок співпраці з урядом — Енциклопедія Сучасної України

Безпартійний блок співпраці з урядом

БЕЗПАРТІ́ЙНИЙ БЛОК СПІВПРА́ЦІ З У́РЯДОМ (Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem) – об’єднання політичних партій і груп. Діяло в Польщі 1928–35 з метою підтримки режиму санації. Створ. під час підготовки до виборів 1928 з ініціативи Ю. Пілсудського. До Блоку увійшли окремі праві партії й групи прибічників Ю. Пілсудського, які відкололися від Польс. соціаліст. і селян. партій. Вагому роль у Блоці відігравали колишні вояки легіонів Ю. Пілсудського, організатором і головою став В. Славек. Блок домігся зміцнення виконавчої влади, незалежної від парламенту. На виборах 1928 провів до сейму 122 депутати (27,6 %), на проведених під тиском адміністрації виборах 1932 – 247 (55,6 %). На основі укр. групи Блоку виникло Волинське укр. об’єднання. Обрані за списками Блоку депутати-українці не увійшли до Укр. парламент. репрезентації, не підтримували акцій протесту проти пацифікації та ін. антиукр. дій урядових кіл. Поступки в галузі культури й освіти, яких домоглися депутати, були незначними. Після смерті Ю. Пілсудського Блок розпався. 1938 частина його колишніх прибічників утворила Табір нац. об’єднання.

Літ.: Кучерепа М., Давидюк Р. ВУО. Волинське Українське Об’єднання (1931–1939 рр.). Т. 2. Лц., 2001; Зашкільняк Л., Крикун М. Історія Польщі з найдавніших часів до наших днів. Л., 2002.

І. Я. Соляр

Статтю оновлено: 2003

Покликання на статтю
І. Я. Соляр . Безпартійний блок співпраці з урядом // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=41558 (дата звернення: 18.10.2021)