Комітет рятунку України — Енциклопедія Сучасної України

Комітет рятунку України

КОМІТЕ́Т РЯТУ́НКУ УКРАЇ́НИ Громадський Засн. 25 липня 1933 у Львові з ініціативи митрополита Андрея Шептицького та представників Укр. парламент. репрезентації у сеймі Польщі Д. Левицького (го­­лова) і Д. Великановича для інформування країн Зх. Європи про голодомор 1932–33 й орг-ції допомоги насел. УСРР. До кер-ва також увійшли В. Мудрий (організатор більшості заходів), М. Рудницька і В. Дорошенко (заст. голови), З. Пеленський (секр.), А. Вітошинський (представник у Лондоні), Л. Чикаленко (представник у Варшаві), О. Лотоцький (представник у Па­­рижі). З ком-том співпрацювали уряд УНР в екзилі (зокрема О. Шульгин), Є. Коновалець, Д. Андрієвський, Є. Онацький. Осн. завдання: звернення до закордон. інституцій, оприлюднення фактів голодомору в ЗМІ, збирання пожертв для голодуючих, проведення громад. зіб­­рань і днів жалоби за загиблими. У перший день свого існування К. р. У. Г. ухвалив спец. відозву до укр. народу, яку підпи­­сали кер. 35-ти укр. т-в і орг-цій. Спіл. зусиллями восени 1933 вдалося винести укр. питання на розгляд Конгресу європ. націй (орган Ліги Націй) і зібрати еше­­лон зерна, однак рад. кер-во ка­­тегорично відмовилося прий­­ма­­ти будь-яку допомогу. Однією з наймасовіших акцій, організов. ком-том, став День нац. жалоби і протесту, проведений 29 жовт­­ня 1933 у містах і селах Зх. Укра­­їни та багатьох країнах Європи й Америки, де проживали українці.

Літ.: Плисюк В. П. Резонанс Голодо­­мору 1932–1933 рр. у світі // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. політехніка». Сер. Держава та армія. 2003. № 493; Кушнеж Р. Львівська українська преса про Голодомор в УСРР // УІЖ. 2006. №. 3.

Л. А. Ведмідь

Статтю оновлено: 2014

Покликання на статтю
Л. А. Ведмідь . Комітет рятунку України // Енциклопедія Сучасної України: електронна версія [веб-сайт] / гол. редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк та ін.; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. URL: https://esu.com.ua/search_articles.php?id=4597 (дата звернення: 20.09.2021)