ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Каховська зрошувальна система

КАХО́ВСЬКА ЗРО́ШУВАЛЬНА СИСТЕ́МА – меліоративна система у Херсонській і Запорізькій областях, найбільша в Україні. Розташ. між Пн.-Крим. каналом і Молочним лиманом. Першу чергу (262 тис. га) споруджено 1967–91, у перспективі пл. зрошув. земель має досягти 780 тис. га. Система збудов. із закритою водогосп. мережею, застосуванням високопродуктив. дощувал. техніки, автоматизацією водорозподілу і поливу. Поверхня у межах системи рівнинна, розчленов. балками і руслами непостій. водотоків, трапляються поди. Серед ґрунтів переважають пд. чорноземи і темно-каштанові, розвинуті на лесоподіб. суглинках. У подах – темно-каштанові ґрунти у комплексі з солонцями. Ґрунт. води залягають на глиб. 20–40 м у пн. частині масиву і 3–4 м – у пд. На ділянках з високим рівнем ґрунт. вод прокладено дренажні системи. З метою збереження унікал. природ. ландшафтів та біорізноманіття заповідника «Асканія-Нова» довкола нього створ. охоронну зону завширшки 2 км і споруджено вертикал. дренаж по всьому контуру заповідника. Джерело зрошення – Каховське водосховище; вода подається Каховським магістральним каналом. Гол. насосна станція розрахов. на подачу 530 м3/сек. води на вис. 24,3 м. С.-г. угіддя зрошуються за допомогою машин. водопідйому, переважно за двоступінчастою схемою – 1-й підйом здійснюється гол. насос. станцією, 2-й – госп. насос. станціями, що забирають воду з магістрал. каналу і розподільників та створюють напір, необхідний для роботи дощувал. машин у закритій зрошув. мережі. Додатково вода подається з магістрал. каналу лише в розподільники Р-1 і Р-1-1. Міжгосп. мережа виконана відкритими каналами із застосуванням протифільтрац. ґрунто- і бетоноплівк. екранів для відведення дренаж., поверхн. та скидних вод до акумулюючих водоймищ; побудов. скидні канали завдовжки майже 160 км. Експлуатація К. з. с. ґрунтується на принципах автомат. регулювання із застосуванням місц. автоматизації на госп. мережі каскад. регулювання б’єфів, засобів електро- і гідроавтоматики та телемеханіки. Гол. насосна станція К. з. с. постачає воду Приазов., Сірогоз., Генічес., Каланчац. та ін. зрошувал. системам, а також Пн.-Крим. каналу.

А. В. Яцик, В. А. Яцик

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Каховська зрошувальна система / А. В. Яцик, В. А. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-11144

Том ЕСУ:

12-й

Дата виходу друком тому:

2012

Дата останньої редакції статті:

2012

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

11144

Кількість переглядів цього року:

30

Схожі статті

Ґроно
Світ-суспільство-культура  | Том 7 | 2007
Н. І. Моісеєнко
Гривня
Світ-суспільство-культура  | Том 6 | 2006
О. В. Бакаєв
Ковельські вісті
Світ-суспільство-культура  | Том 13 | 2013
К. М. Курилишин

Нагору