ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Каховське водосховище

КАХО́ВСЬКЕ ВОДОСХО́ВИЩЕ – друге за площею водосховище в Україні, одне з водосховищ на Дніпрі у межах Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей. Введене в експлуатацію 1956. Гідровузол Каховської ГЕС ім. П. Непорожнього розташований поблизу м. Нова Каховка Херсонської обл. Повний об’єм водосховища 18,18 км3, корисний – 6,78 км3, глиб. 8,4 м (макс. – 32 м). Нормальний підпертий рівень (НПР) 16 м, горизонт мертвого об’єму 12,7 м, площа дзеркала при НПР 2150 км2. Середній багаторічний стік у створі гідровузла 52,2 км3/рік. Водосховище призначене для регулювання сезонного і річного стоку, а також високих і катастрофічних повеней при повному використанні робочого та резервного об’ємів. К. в. – основне джерело водопостачання на Південь України: в Північнокримський, Каховський, Дніпро–Кривий Ріг, Верхньорогачинський канали, а також у системи водопостачання рудників, підприємств, міст і селищ Нікополь-Марганцевого промислового комплексу та м. Дніпрорудне (Василівського р-ну Запорізької обл.), в низку дрібних зрошувальних систем прибережних районів трьох областей. Загальний відбір води з водосховища лише для великих каналів – 900 м3/сек.

6 червня 2023 російські загарбники підірвали греблю Каховської ГЕС, що спричинило неконтрольований витік води з водосховища та підтоплення численних населених пунктів нижче за течією Дніпра. До 18 червня 2023 відбувалося осушення водосховища шляхом втрати великих об’ємів води, і воно, попри наявність в окремих місцях її вогнищ, а також русла Дніпра, фактично припинило існувати, оскільки вже не може бути джерелом водопостачання, зокрема й для водойми-охолоджувача Запорізької атомної електростанції. За прогнозами фахівців, у засушливі періоди територія водосховища пересихатиме, а у вологі – подекуди наповнюватиметься водою, особливо вздовж русла річки.

А. В. Яцик, В. А. Яцик

Фотоілюстрації

завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Каховське водосховище / А. В. Яцик, В. А. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-11146. – Останнє поновлення : 22 черв. 2023.

Том ЕСУ:

12-й

Дата виходу друком тому:

2012

Дата останньої редакції статті:

2023-06-22

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

11146

Кількість переглядів цього року:

790

Схожі статті

Ворожеська
Водойми  | Том 5 | 2006
І. П. Ковальчук
Ілля
Водойми  | Том 11 | 2011
Н. М. Погорільчук
Мерефа
Водойми  | Том 20 | 2018
В. В. Хільчевський

Нагору