ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Каховський магістральний канал

КАХО́ВСЬКИЙ МАГІСТРА́ЛЬНИЙ КАНА́Л – канал у Херсонській і Запорізькій областях. Бере початок з Каховського водосховища, з якого вода насос. станцією продуктивністю 530 м3/сек. подається на вис. 24,3 м, а потім самопливом надходить до водоспоживачів. Спорудж. 1980. Заг. довж. 129,92 км; шир. на ділянці від Гол. насос. станції до першої перегороджув. споруди бл. 90 м, по дну в початк. частині – 22 м, у серед. – 9–15 м, у кінц. – 4–5 м; глиб. на гол. ділянці до 8 м. Призначений для питного водопостачання декількох десятків сіл уздовж каналу, а також міст Мелітополь і Бердянськ; зрошення с.-г. угідь та обводнення посушл. р-нів Херсон. та Запоріз. обл. На К. м. к. побудов. 4 шлюзи-регулятори, 12 водовипусків у міжгосп. канали, по одному залізнич. і пішохід. та 12 автодорож. мостів. Автомат. упр. К. м. к. забезпечує каскадне регулювання витрат і рівнів води на 5-ти ділянках. На каналі збудов. протифільтрац. захист у вигляді ґрунт.-плівк. екранів. Зону хвильових впливів уздовж каналу захищено моноліт. залізобетон. покриттям. Із К. м. к. беруть початок магістрал. канали Приазов., Сірогоз., Генічес., Каланчац. та Перекоп. зрошувал. систем. Макс. витрати води за період експлуатації каналу становили 1,55 млрд м3 (1991), мін. – 513,2 млн м3 (2000). Заг. пл. зрошув. земель 216 тис. га (2010), зокрема 190,1 тис. га – у Херсон., 25,9 тис. га – у Запоріз. обл.

А. В. Яцик, В. А. Яцик

Фотоілюстрації

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Каховський магістральний канал / А. В. Яцик, В. А. Яцик // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2012. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-11150

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

12-й

Дата виходу друком тому:

2012

Дата останньої редакції статті:

2012

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

11150

Схожі статті

Електрошлакове зварювання
Світ-суспільство-культура  | Том 9 | 2009
Б. Є. Патон, І. І. Личко
Верховний суд України
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
В. Ф. Бойко
Нова парадигма
Світ-суспільство-культура  | Том 23 | 2021
В. П. Бех

Нагору