ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Індивідуальна психологія

ІНДИВІДУА́ЛЬНА ПСИХОЛО́ГІЯ  — психологія окремої особи як предмет диференційної психології; один із напрямів глибинної психології, за ідейними витоками близький до психоаналізу. Обґрунтував австр. вчений А. Адлер на противагу фаталізму психоаналізу З. Фройда. Набула поширення як концепція особистості у психотерапевт. практиці США й Зх. Європи в 20-і рр. 20 ст. Концепція І. п. ґрунтується на кількох принципах, втілених А. Адлером у засадах психокорекції, сімей. і сусп. виховання. Згідно з ними, особистість розглядають як онтологічно й емпірично цілісне утворення. Псих. життя людини відповідає такій єдності, у якій між свідомістю і несвідомим немає антагонізму. Людську активність детермінує кінцева мета діяльності, а спадковість і середовище (сусп. сили) — впливи, на які особистість повинна відповісти в міру своїх твор. можливостей. Універсал. чинником при цьому є прагнення переваг, успіху, досконалості, їм підпорядковані ін. почуття, псих. прояви, зокрема бажання знайти власне місце серед інших. З цим пов’язані комунікативна готовність, наміри діяти разом з іншими задля досягнення сусп. мети, особливо якщо вона співпадає з тією, яку індивід не може реалізувати самотужки. Такі прагнення є прикладами глибин. реакцій, що виникають унаслідок тиску соц. інституцій, породжуючи невротичні комплекси — приниження, прагнення влади, переваг, скаредність, марнославство та ін. Ці комплекси складаються ще в дитинстві (3–5 р.) і формують стиль життя як закономір. результат конформ. реагування на безкомпромісні вимоги сім’ї, суспільства загалом, оскільки дитина ні фізично, ні психологічно не може розумно протистояти впливу референт. соц. груп, до яких вона належить. За цих умов реал. стан сусп. відносин заміщений у свідомості та вчинках індивіда фіктив. уявленнями, компенсатор. вплив психотерапевта на які сприяє усвідомленню їхньої неадекватності, відкриттю суперечливості сповідуваних ідеалів людського співжиття. При спростуванні й відкиданні останніх за інерцією свідомості вони змінюються на інші. Отже, індивід не виходить з полону фіктивності, примар. доцільності, що фактично визначає людську життєдіяльність, панування в ній мотивів надкомпенсації. Спрямування індивіда на втілення цих мотивів у соціально продуктивні творчі дії та відповідні психотерапевт. техніки знайшли прихильників у соціальній психології, зокрема груп. психокорекції. Результати дослідж. І. п. використовують у педагогічній психології, клін. психології та психології сімей. відносин.

Рекомендована література

  1. Адлер А. Практика и теория индивидуальной психологии / Пер. с нем. Москва, 1995;
  2. Роменець В. А., Маноха І. П. Історія психології ХХ століття. К., 1998.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2011
Том ЕСУ:
11
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
13355
Вплив статті на популяризацію знань:
218
Бібліографічний опис:

Індивідуальна психологія / С. О. Мусатов // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-13355.

Indyvidualna psykholohiia / S. O. Musatov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2011. – Available at: https://esu.com.ua/article-13355.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору