ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Загальної та невідкладної хірургії інститут НАМНУ

ЗАГА́ЛЬНОЇ ТА НЕВІДКЛА́ДНОЇ ХІРУРГІ́Ї інститут НАМНУ — науково-дослідна установа, що вивчає проблеми загальної та невідкладної хірургії. Засн. 1930 у Харкові з ініціативи В. Шамова (дир. до 1936) як Укр. інститут переливання крові і гематології, від 1932 — Укр. інститут переливання крові і невідклад. хірургії, від 1965 — Харків. НДІ заг. та невідклад. хірургії, від 2000 — сучасна назва. В структурі Інституту — 10 наук.-клін. відділ. (невідклад. хірургії органів черев. порожнини; хірург. інфекцій; травмат. шоку, анестезіології, реанімації та інтенсив. терапії; опіків; гострих захворювань судин; захворювань стравоходу та шлунк.-кишк. тракту; хірургії печінки та жовчовивід. шляхів; торакал. хірургії; кардіохірург.; клін.-інструм. та ультразвук. діагностики патології внутр. органів та серц.-судин. системи), відділи комплекс. програмування розвитку невідклад. хірургії та захисту інтелектуал. власності, метрології, діагност. лаб. з імунофермент. і радіоізотоп. аналізом, лаб. патоморфології й експерим. хірургії. Основні напрями наук. досліджень: гіпер- та гіпобіотичні процеси в хірургії; взаємодія імун., ендотеліал. й інфекц. чинників з процесами апоптозу в хірургії; невідкладна хірургія та хірургія ушкоджень орга- нів груд. і черев. порожнин; моделювання патол. станів у невідклад. хірургії; гемостаз у невідклад. хірургії; гнійно-септичні стани; реконструктивна хірургія підвищеної складності та невідкладна онкохірургія; організація екстреної хірург. допомоги. Співроб. Інституту розробили та впровадили у практику низку операцій при кровоточивих виразках шлунка і дванадцятипалої кишки; методику інтубації кишковика зондами влас. конструкції; спосіб і набір інструментів для лапароцентезу; інструменти для реінфузії крові; спосіб профілактики й лікування т. зв. шокової легені тощо. Нині в Інституті працюють 104 н. с., з них — 10 д-рів та 59 канд. н. Серед відомих науковців — В. Країнська-Ігнатова, О. Слободський, О. Шалімов, Г. Караванов, О. Мельников, Д. Пекарський, В. Зайцев, М. Володось. Від 2001 видає ж. «Харківська хірургічна школа». Директор — В. Бойко (від 1999).

С. В. Сушков

завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
10-й
Дата виходу друком тому:
2010
Дата останньої редакції статті:
2024
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
15143
Вплив статті на популяризацію знань:
33

Загальної та невідкладної хірургії інститут НАМНУ / С. В. Сушков // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2010. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-15143. – Останнє поновлення : 2024.

Zahalnoi ta nevidkladnoi khirurhii instytut NAMNU / S. V. Sushkov // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2010. – Available at : https://esu.com.ua/article-15143. – Last update : 2024.

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Вектор Науково-дослідний інститут
Наукові центри  |  Том 4  |  2005
С. Т. Абідов
Геотехнічної механіки Інститут ім. М. Полякова НАНУ
Наукові центри  |  Том 5  |  2006
В. Г. Перепелиця
Газу Інститут НАНУ
Наукові центри  |  Том 5  |  2024
Б. К. Ільєнко

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору