ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Кримськотатарського народу меджліс

КРИМСЬКОТАТА́РСЬКОГО НАРО́ДУ Меджліс (кримськотатар. Qırım­tatar Milliy Meclisi, Кърымтатар Миллий Меджлиси) — національ­не зібрання кримських татар. Термін «меджліс» має араб. походження і буквально означає «місце сидіння». У країнах іслам. світу його використовують у значенні «рада» (орган, покликаний врегульовувати питання в адм., соц. і реліг. сферах), а також на позначення окремого місця, де приймають гостей, як правило, чоловіків. К. н. М. є гро­мад. організацією, що представляє і захищає нац.-політ. права крим. татар, фактично — виконав. орга­ном Кримськотатарського народу Курултаю (у період між його сесіями К. н. М. — вищий і єдиний представниц. орган крим. татар).

Він формує єдину виборну систему органів нац. самоврядування кримськотатар. народу усіх рівнів і керує їхньою діяльністю. К. н. М. створ. 1991 рішенням Курултаю. Він знаходиться у Сімферополі та складається з 33-х чл., включаючи голову. Голова (а за його відсутності — один із заст.) керує діяльністю К. н. М. та його Президії, представляє К. н. М. в Укра­їні й за кордоном, укладає від його імені угоди і договори, видає розпорядження, здійснює ін., надані йому повноваження. Голова К. н. М. та його 1-й заст. не можуть входити до вищого керівництва політ. організацій і держ. органів та комерц. структур.

Засідання К. н. М. відбуваються не рідше одного разу на 3 місяці. Їх вважають дійсними за присутності на засіданні не менше 2/3 чл., рішення приймаються більшістю голосів присут. членів. Позачерг. сесії К. н. М. скли­кають за рішенням голови, на вимогу не менш ніж 1/3 чл., на вимогу Ревізій. комісії Курултаю.

У своїй діяльності К. н. М. підзвіт. Курултаю, керується його рішеннями, влас. регламентом, Положенням про Меджліс крим­ськотатар. народу, нормами між­нар. права та норматив.актами України. Згідно з Положенням про Меджліс кримськотатар. на­роду, ухваленим на 3-й сесії 4-го Курултаю 12 вересня 2004, основною його діяльністю є подолання наслідків геноциду рад. влади щодо кримськотатар. на­роду, набуття повноти прав у культурно-нац. і політ. сферах на своїй рідній землі — Крим. п-ові. Для досягнення поставленої мети К. н. М. вирішує питання сприяння поверненню і облаштуванню крим. татар у Криму; досягнення автоном. статусу Криму за нац.-територ. принципом для забезпечення повноти прав корін. кримськотатар. народу; провадить діяльність з відродження мови, традицій і загалом культури крим. татар; відновлення крим. татар у всіх екон. правах, подолання матеріал. втрат, завданих депортацією 1944; із забезпечення соц. захисту народу, захисту здо­ров’я, материнства і дитинства тощо. К. н. М. організовує мас­штабні святкування важливих дат в історії кримськотатар. народу, зокрема 1999 вперше на центр. майдані Сімферополя проведено політ. мітинг, присвяч. 55-й річни­ці депортації 18 травня 1944.

Від­тоді мітинг перетворився на регу­лярну подію, до якої згодом до­далися відновлені традиц. крим­ськотатар. свята — Хидирлез, Дервіза, реліг. свята — Ураза-Байрам, Курбан-Байрам. 2009 проведено Всесвіт. конгрес крим. татар, на якому формаль­но засн. міжнар. організацію з однойм. назвою (голова — Р. Чубаров). Для реалізації рішень Курултаю і К. н. М. на місцях проживання крим. татар в Укра­їні обирають органи місц. нац. самоуправління — регіон. чи місц. меджліси, за межами України — комітети сприяння поверненню крим. татар у Крим. К. н. М. вза­ємодіє з кримськотатар. діаспорою через уповноважених представників, а також через організації та об’єднання крим. татар у діаспорі. Він складає свої повноваження на першому засіданні першої сесії Курултаю нового скликання. Перший голова К. н. М. — М. Джемілєв, від 2012  — Р. Чубаров. Його заст. — Н. Джелялов, А. Чійгоз, З. Смир­нов, А. Аджмімамбетов, А. Омер-Киримли.

Рекомендована література

  1. Документы Курултая крымско­татарского народа (26–30 июня 1991 г.) // Крымскотатар. нац. движение. Т. 2. Мос­ква, 1992;
  2. Хаваджи Р. Проблеми інтеграції кримських татар в українське су­спільство // Незалеж. культурол. часо­пис «Ї». 2010. № 61.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2014
Том ЕСУ:
15
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
1534
Вплив статті на популяризацію знань:
509
Бібліографічний опис:

Кримськотатарського народу меджліс / Д. С. Гордієнко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2014. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-1534.

Krymskotatarskoho narodu medzhlis / D. S. Hordiienko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2014. – Available at: https://esu.com.ua/article-1534.

Завантажити бібліографічний опис

Маковицька струна
Світ-суспільство-культура  |  Том 18  |  2017
М. І. Мушинка
ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору