Кримськотатарського народу Курултай
КРИМСЬКОТАТА́РСЬКОГО НАРО́ДУ Курултай (кримськотатар. Qırımtatar Milliy Qurultayı, Къырымтатар Миллий Къурултайы) — вищий представницький орган кримських татар. Термін «курултай» має тюрк. походження, його первісно вживали на позначення політ. і військ. ради стародав. монгол. і тюрк. ханів та вождів. Ідея скликання першого К. н. К. виникла на Всекрим. мусульман. з’їзді, що відбувся 25 березня 1917 у Сімферополі за участі 1500 делегатів і обрав Кримсько-мусульманський виконавчий комітет. 1–2 жовтня 1917 він провів з’їзд представників кримськотатар. організацій, на якому вирішено скликати перший К. н. К. (вибори до нього признач. на 17 листопада, першу сесію заплановано провести протягом 17 листопада — 2 грудня). Згідно з постановою Крим.-мусульман. виконав. комітету, у виборах могли брати участь крим. татари, яким виповнилося 20 р. До складу першого К. н. К. обрано 76 делегатів, зокрема 4 жінки. Він розпочав роботу 26 листопада 1917 у ханському палаці в Бахчисараї, засідання продовжувалися до грудня того ж року.
Перший К. н. К., який перебрав усі повноваження Крим.-мусульман. виконав. комітету, проголосив створення Крим. Нар. Респ., ухвалив її Конституцію, держ. символіку, проголосив себе Парламентом, головою якого обрано А.-С. Айвазова, головою нац. уряду — Н. Челебієва. Більшов. Росія не визнала Крим. Нар. Респ. та її уряд. Вже 26 січня 1918 більшов. загони із Севастополя перейшли в наступ проти Крим. Нар. Респ., внаслідок чого кримськотатар. уряд повалено (Н. Челебієва більшовики розстріляли 23 лютого 1918). З установленням більшов. режиму в Криму 1920 Росія розпочала планомір. нац.-культур. геноцид крим. татар, апогеєм якого стала масова депортація корін. народу з Криму 1944. Перебуваючи за межами батьківщини, крим. татари розгорнули активну діяльність, спрямов. на нац. відродження і відновлення народу у всіх його правах.
У період рад. окупації нац. рух крим. татар не мав єдиного керів. центру, його діяльність координувалася через обласні таємні з’їзди і наради. У 1970–80-і рр. у ньому виокремилося декілька груп — від помірков. щодо рад. влади до радикал., які у жодних формах не сприймали окупац. режим. Пожвавлення нац. руху крим. татар припало на серед. 1980-х рр., період лібералізації рад. режиму, відомий як «перебудова». 11–12 квітня 1987 у Ташкенті відбулася 1-а Всесоюзна нарада представників ініціатив. груп, що ухвалила звернення кримськотатар. народу до ген. секр. ЦК КПРС М. Горбачова з вимогою забезпечення прав і свобод. Тоді ж з метою координації діяльності створ. Центр. ініціативну групу, оформлення якої як вищого керів. органу нац. руху крим. татар завершено на 2-й Всесоюз. нараді представників ініціатив. груп 13–14 червня 1987. Центр. ініціативна група мала статус постійно діючого кримськотатар. органу на період між всесоюз. нарадами. Проте вже на 5-й Всесоюз. нараді 29 квітня — 2 травня 1989 у м. Янгіюль (Ташкент. обл.) прийнято рішення заснувати суспільно-політ. Організацію кримськотатар. нац. руху, яка стала правонаступником Центр. ініціатив. групи.
Першим головою Центр. ради Організації кримськотатар. нац. руху обраний М. Джемілєв, всі наступні форуми, з’їзди і наради цієї організації відбувалися на істор. батьківщині — у Криму, куди від кін. 1980-х рр. масово почали повертатися крим. татари. З розгортанням нац.-визв. рухів народів СРСР, демократ. зрушеннями в суспільстві постала потреба об’єднання суспільно-політ. руху крим. татар у заг.-нац. представниц. орган. 8 березня 1990 на засіданні Центр. ради Організації кримськотатар. нац. руху сформовано робочу групу для вивчення можливості скликання К. н. К., а 23 вересня того ж року відбулися Установчі збори Організац. комітету з підготовки К. н. К., які затвердили «Положення про організацію виборів делегатів на з’їзд кримськотатарського народу», що мали відбутися як дворівневі. У виборах мали право брати участь усі крим. татари, яким виповнилося 16 р., при цьому виборщиків (1 від 30-ти осіб) обирали відкритим (інколи — таєм.) голосуванням, а делегатів з’їзду на конф. — таємним. Осн. мета скликання К. н. К. — вирішення нагал. питань повернення крим. татар у Крим і відновлення повноти їхніх нац.-політ. прав. В опозицію до Організац. комітету з підготовки К. н. К. стала нечисленна група активістів під керівництвом Ю. Османова, відома як Нац. рух крим. татар. Вибори, що відбулися восени 1990 — навесні 1991, піднесли нац. самосвідомість крим. татар у всіх регіонах їхнього проживання на тер. СРСР.
Проведення з’їзду признач. на 26–30 червня 1991 у Криму. Незважаючи на спротив рад. влади Криму, завдяки актив. позиції крим. татар 26 червня 1991 у Сімферополі відкрилася 1-а сесія 2-го К. н. К., на яку обрано 255 делегатів. Також надіслано запрошення держ. органам СРСР і союз. респ., суспільно-політ. та правозахис. організаціям і ЗМІ. Однак із представників держ. органів на засіданнях К. н. К. були присутні лише голова РМ УРСР і заступник голови РМ Криму. Натомість значну увагу до роботи К. н. К. виявили як заг.-союзні й укр., так і закордонні, насамперед турец., ЗМІ. На 1-й сесії 2-го К. н. К. обрано Кримськотатарського народу Меджліс (голова — М. Джемілєв); ухвалено низку важливих документів, серед яких — Декларація про нац. суверенітет кримськотатар. народу, Звернення до кримськотатар. народу, мешканців Криму, Президента і ВР СРСР, ВР УРСР, ООН, парламентів і урядів іноз. держав, міжнар. організацій, Резолюція про повернення крим. татар на батьківщину, Постанова про нац. прапор і гімн кримськотатар. народу.
У своїй діяльності К. н. К. послуговується міжнар. актами, правовими нормами України та влас. регламентом, згідно з яким 250 делегатів К. н. К. обирають терміном на 5 р. крим. татари та чл. їхніх сімей, незалежно від національності, які постійно проживають на території України або є її громадянами. Офіц. мова — кримськотатарська. До повноважень К. н. К. належить врегулювання відносин у сфері суспільно-політ., екон., культур. життя народу, його сесії скликають не рідше одного разу на 2,5 р. Третій К. обрано 1996, 4-й — 2001, 5-й — 2007, 6-й — 2013.
Рекомендована література
- Документы Курултая крымскотатарского народа (26–30 июня 1991 г.) // Крымскотатар. нац. движение. Т. 2. Москва, 1992;
- Бажан О. Г. Кримськотатарський національний рух (друга половина 40-х — початок 90-х років) // Крим. татари, 1944–94: Статті. Док. Свідчення очевидців. К., 1995;
- Гарчев П. Курултай і Центральна Рада // Крим. студії. Інформ. бюл. 2000. № 1;
- Чумак В. А. Україна і Крим: спільність історичної долі. К., 2013.