ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Жан Йосафат-Франсис-Йосиф

ЖАН Йосафат-Франсис-Йосиф (19. 03. 1885, містечко Сент-Фаб’єн, провінція Квебек, Канада — 08. 06. 1972, м. Ґрімзбі, провінція Онтаріо, перепохов. у м-ку Мондер, провінція Альберта, Канада) — місіонер. З походження француз. Вступив до чину Облятів, служив на Зх. Канади, де часто контактував з укр. переселенцями і згодом вирішив прийняти укр.-візантій. обряд та вивчити укр. мову. Після закінчення Вищої духов. семінарії у м. Монреаль (провінція Квебек) у серпні 1910 рукопоклад. на священика. Того ж року з митрополитом Андреєм Шептицьким виїхав до Галичини, де у Крехів. монастирі студіював укр. мову, історію та релігію. 1912 у м. Сіфтон (провінція Манітоба) заснував укр. школу і служив у низці укр. місій дієцезії св. Боніфація. 1913 повернувся до Галичини і вступив до ЧСВВ. Від 1918 служив капеланом УГА. Від поч. 1919 — перекладач Держ. секр. закордон. справ ЗУНР С. Витвицького, від червня — особистий секр. президента ЗУНР Є. Петрушевича. Член укр. дипломат. місій у Варшаві, на Риз. мир. конф., 1-й сесії Ліги націй у Женеві 1921. У серпні 1923 Андрей Шептицький делегував його до Королівства сербів, хорватів та словенців заснувати студит. монастир для українців, однак після невдачі (через супротив місц. влади) 1925 Ж. повернувся до Канади, де заснував с. Шептицьке (нині Ла-Кастаньє, провінція Квебек) для емігрантів з Галичини та укр. переселенців з Боснії, проте колонія розпалася. 1931–45 — священик в укр. парафіях Монреаля. Після 2-ї світової війни працював у Лондоні та Парижі, допомагаючи укр. переселенцям (зокрема й виїхати до Канади). Від 1949 викладав у василіян. новіціаті в Мондері. Спільно з О. Купранцем заснував 1953 Укр. музей (Мондер), основу якого склали зібрані ним упродовж життя крашанки, вишиванки, нар. вироби і знаряддя. Від 1964 студент. молодь укр. походження преміюють стипендією Фундації ім. о. Жана. Залишив спогади «Моє служіння Україні» (Едмонтон, 1953).

Рекомендована література

  1. Чубатий М. Слово про українського патріота французького роду // Світло. Торонто, 1972, листоп.;
  2. Z. Keywan. A Turbulent Life: Biography of Josaphat Jean O. S. B. M. (1885–1972). Verdun, 1990;
  3. Ляхович М. Життя на служіння людям і церкві // Рідне слово. 2006, 30 листоп.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2009
Том ЕСУ:
9
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Людина
Ключове слово:
місіонер
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
20323
Вплив статті на популяризацію знань:
32
Бібліографічний опис:

Жан Йосафат-Франсис-Йосиф / Б. І. Мельничук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2009. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-20323.

Zhan Yosafat-Fransys-Yosyf / B. I. Melnychuk // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2009. – Available at: https://esu.com.ua/article-20323.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору