ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Доларизація

ДОЛАРИЗА́ЦІЯ  — використання іноземної валюти (насамперед доларів США) у внутрішньому грошовому обігу країни. Унаслідок Д. нац. валюту частково або повністю витісняють з внутр. ринку. Д. свідчить про слабкість фінанс. системи, недовіру населення до нац. валюти, ослаблює контроль центр. банку над грошовою масою. Рівень або ступ. Д. — частка іноз. валюти у заг. кількості грошей в країні. Широко застосовують обчислення ступ. Д. як відношення депозитів в іноз. валютах до суми усіх депозитів. Використовують також показник відношення депозитів в іноз. валютах до грош. маси за агрегатом М3. При цьому іноз. валюту перераховують у національну за обмін. курсом. Обчислений за такою методологією ступ. Д. в Україні дорівнював (у %): 2000 — 23,26, 2001 — 18,74, 2002 — 19,24, 2003 — 20,82, 2004 — 24,16, 2005 — 23,59, 2006 — 26,97, 2007 — 22,76. Це засвідчує високий ступ. Д. в Україні (проте він занижений, оскільки обчислений тільки для депозитів). З урахуванням готівки рівень Д. буде вищим, хоча дати точну оцінку кількості долар. готівки в обігу складно. Види Д.: Д. де-юре — визнання статусу іноз. валюти як платіж. засобу на тер. країни; Д. де-факто (відбувається тоді, коли іноз. валюта такого статусу не має). За способами використання іноз. валюти Д. буває частковою і повною (іноз. валюту використовують замість національної). За функціями грошей розрізняють Д. платежів, Д. фінансову (іноз. валюту використовують як засіб нагромадження) і Д. реальну (іноз. валюту використовують як міру вартості, ціни в нац. валюті індексують відповідно до валют. курсу). Зростання Д. — негативне явище для економіки, водночас в умовах екон. нестабільності заощадження частини доходів в іноз. валюті дає змогу уникнути знач. втрат від знецінення нац. валюти. У зв’язку з посиленням ролі євро у світ. економіці з’явився термін «євроїзація», використовують також «двовалютність», «заміщення валют».

Рекомендована література

  1. E. Levi Yeyati, F. Sturzenegger. Dollarization. Torcuado Di Tella, 2001;
  2. Лапчук Б. Ю. Валютна політика: Навч. посіб. К., 2008.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2008
Том ЕСУ:
8
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
20542
Вплив статті на популяризацію знань:
81
Бібліографічний опис:

Доларизація / А. А. Гриценко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-20542.

Dolaryzatsiia / A. A. Hrytsenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2008. – Available at: https://esu.com.ua/article-20542.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору