ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Дезінформація

ДЕЗІНФОРМА́ЦІЯ (від дез… та інформація) – спотворена, свідомо неправдива, провокаційно-тенденційна інформація, поширена як правдива з метою введення в оману громадськості, політичних опонентів, конкурентів тощо. Д. також називають сам процес поширення у ЗМІ чи у ін. спосіб викривлених або свідомо неправдивих відомостей. У військ. справі Д. – спосіб оператив. (тактич.) або стратег. маскування, суть якого полягає у планомір. навмис. розповсюдженні неправдивих відомостей про власні ЗС, їх склад, озброєння, боєздатність і плани військ. дій. Для цього здійснюють імітовані перегрупування підрозділів і частин, облаштування фіктив. аеродромів і військ. об’єктів, комплекс ін. демонстратив. дій. Д. використовують не лише для досягнення конкрет. поточ. мети, але й у довгострок. періоді. Так, за доби рад. тоталітаризму Д. стала складовою держ.-політ. стратегії СРСР. Щоб приховати реалії внутр. і світ. розвитку та утримувати народ в інформ. вакуумі, правляча верхівка як одну з форм Д. застосовувала т. зв. критику буржуаз. фальсифікацій. Десятиліттями рад. суспільству нав’язувались надумані ідеол. стереотипи «загниваючого капіталізму», «переваг соціалізму», «агресивності НАТО», «злодіянь ОУН–УПА» та ін., що призвело до дезінформованості кількох поколінь рад. громадян і негативно вплинуло на свідомість людей (наслідки цього процесу відчутні донині). Останнім часом в Україні Д. широко використовують під час вибор. кампаній на всіх рівнях з метою ослаблення позицій конкурентів. Див. також Демагогія, Провокація, Фальсифікація.

Літ.: Бондар Ю. Свобода слова: українська мірка; Кормич Б. Інформаційна безпека: організаційно-правові основи (обидві – К., 2004).

В. П. Капелюшний

Рекомендована література

  1. Бондар Ю. Свобода слова: українська мірка; Кормич Б. Інформаційна безпека: організаційно-правові основи (обидві – К., 2004).
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Дезінформація / В. П. Капелюшний // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-21273

Том ЕСУ:

7-й

Дата виходу друком тому:

2007

Дата останньої редакції статті:

2007

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

21273

Кількість переглядів цього року:

392

Схожі статті

Прокопенко
Людина  | 2023
В. В. Овсієнко
Жемайте
Людина  | Том 9 | 2009
І. М. Дзюба
Край Кам'янецький
Політика  | Том 15 | 2014
М. І. Красуцький

Нагору