ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Геотектоніка

ГЕОТЕКТО́НІКА (від гео… і тектоніка) — галузь геології, що вивчає структуру верхньої твердої оболонки Землі (земної кори та верхньої мантії Землі), їх рух та розвиток у часі і просторі. Г. розробляє методи дослідж. (структур., формацій., аналіз перерв та неузгоджень, фацій та потужностей, змінність об’ємів відкладів та вулканів, структур. тектоніки, палеотектоніки). Широко використовуються геофіз., геодез., геоморфол., структурно-геоморфол., тектоно-магматичні реконструкції, аерокосм. методи та ін. В останні десятиліття застосовують методи тектонофіз. моделювання, тектонофаціал. аналізу. В завдання Г. входить визначення послідовності, часу та умов формування структур; вона також дає основу для дослідж. в ін. областях геології; її знання необхідні при пошуках, розвідці та експлуатації родовищ корис. копалин та інж.-геол. пошуках.

У сучас. Г. намітилось значне протистояння в розумінні ролі вертикал. і горизонтал. рухів при створенні структур різного рангу. Визнану і успішно застосовувану протягом остан. століть теорію геосинкліналей, що вивчає процеси перетворення земної кори океаніч. типу в континентальний та її нарощення за рахунок океанічної, активно протиставляють концепції глобал. тектоніки плит, де цей процес розглядається в зворот. напрямку. В зв’язку з новими геол. і геофіз. матеріалами широкого розвитку набула теорія глибин. розломів і блок. будови тектоносфери. Осн. проблеми сучас. Г. можна визначити як такі, що є актуал. у вирішенні взаємозв’язку глибин. і приповерхневих факторів еволюції тектоносфери, закономірностей взаємовідношення ін’єктив., плікатив. та диз’юктивних структур різних глибин, рангів і морфології. Є підстави для успіш. руху досліджень у цьому напрямку на основі концепції тектоорогенії, розломно-блокової тектоніки та ротацій. контролю дислокації, що розроблялись і продовжують розроблятися школою укр. геологів В. Бондарчука, І. Чебаненка, А. Чекунова, К. Тяпкіна, О. Слензака та ін.

Літ.: Бондарчук В. Г. Основные вопросы тектоорогении. К., 1961; Хаин В. Е. Общая геотектоника. Москва, 1973; Пущаровский Ю. М. Некоторые современные проблемы тектоники Земли // Геотектоника. 2004. № 5.

А. Я. Радзивілл

Рекомендована література

  1. Бондарчук В. Г. Основные вопросы тектоорогении. К., 1961;
  2. Хаин В. Е. Общая геотектоника. Москва, 1973;
  3. Пущаровский Ю. М. Некоторые современные проблемы тектоники Земли // Геотектоника. 2004. № 5.
завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Авторські права:
Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Том ЕСУ:
5-й
Дата виходу друком тому:
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Тематичний розділ сайту:
EMUIDідентифікатор статті на сайті ЕСУ
29163
Вплив статті на популяризацію знань:
72

Геотектоніка / А. Я. Радзівілл // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-29163

Heotektonika / A. Ya. Radzivill // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at : https://esu.com.ua/article-29163

Завантажити бібліографічний опис

Схожі статті

Саєнко
Людина  |  2024
О. М. Корнієнко
Знання
Періодика  |  Том 10  |  2010
Л. Ф. Бондаренко
Мітелева
Людина  |  Том 21  |  2019
І. В. Голубєва

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагорунагору