ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Глини

ГЛИ́НИ  — зв’язні незцементовані осадові породи. Складаються з переважно тонкодисперс. глинистих мінералів (шаруватих водних алюмосилікатів), що тримаються вкупі завдяки міжмолекуляр. силам і зв’язку між найтоншими часточками. За класифікацією інженерів-геологів, до Г. віднесені породи, що вміщують понад 30 % часток не більших ніж 0,005 мм. Мають властивість пластичності, формуються. Хім. склад (%): SiO2 — 30–70, Al2O3 — 10–40, H2O — 5–10, а також домішки оксидів металів. Порошок Г., замішаний на воді, утворює в’язке тісто, здатне формувати і зберігати придану йому форму. Обпалене у вогні тісто набуває кам’янисту твердість і міцність. Ця якість Г. використовується при виробленні із них фарфору, фаянсу та ін. кераміки. Каменеподібні і аргилітоподібні Г., які втратили пластичність у процесі діагенет. і катагенет. змін, є перехідними породами між Г. і аргілітами. За генезисом розрізняють Г. уламкові і хемогенні (гол. чином залишкові — кори вивітрювання), за умовами осадконакопичення — мор., лагунні, дельтові, річкові, озерні, водно-льодовикові, елювіальні. За мінерал. складом розрізняють каолінові, гідрослюдисті (зокрема глауконіт.), монтморилоніт. (інколи хлоритові), палигорскіт. і полімінеральні. Г. — корисні копалини; використовуються для виготовлення кераміки, вогнетрив. виробів, як адсорбент (монтморилонітові Г.) та ін.

Г. відбілююча, або земля філерова — бентоніти, активізовані кислотою. Високодисперсні монтморилонітові Г., що не розмокають у воді, завдяки вибірковій адсорбц. і каталіт. активності монтморилоніту можуть використовуватися для очищення і відбілювання (освітлення) масел, нафтопродуктів, вин, води, відбілювання тканин та ін. Надра України багаті унікал. родовищами високосорт. каолінових, бентоніт. і палигорскіт. Г., що сконцентр. переважно в межах Придніпров. височини (УЩ), а також у Донец. кряжі (Донбас) та Закарпатті. Надзвичайно широко розповсюдж. гончарні і буд. Г. та суглинки.

Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
5
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Світ-суспільство-культура
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
30413
Вплив статті на популяризацію знань:
226
Бібліографічний опис:

Глини / А. Я. Радзівілл, Н. В. Вергельська // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-30413.

Hlyny / A. Ya. Radzivill, N. V. Verhelska // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-30413.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору