ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Розмір шрифту

A

Громадської думки соціологія

ГРОМА́ДСЬКОЇ ДУ́МКИ СОЦІОЛО́ГІЯ  — галузь соціології, яка вивчає закономірності й механізми формування, функціонування і розвитку оціночного ставлення різних соціальних груп до процесів і явищ, що визначаються суспільним інтересом. Підґрунтя соціол. дослідж. стану і динаміки громадської думки різних верств насел. України було закладене ще в 70-і рр. фахівцями-соціологами Інституту філософії АН УРСР, які розпочали системат. дослідж. ставлення молоді до проблем обрання майбут. професії, її оцін. суджень щодо привабливості і престижності профес. і соц. статусу в межах існуючої сусп. системи. Вони були спрямовані не лише на отримання соціографії предмета дослідж., а й на опанування доробком провід. світ. соціол. центрів у галузі методології, теорії і методики опитування громад. думки, створення сучас. технологій отримання вірогід. інформації про зміст і спрямованість вербал. виразу ставлення людей до актуал. проблем сьогодення. Знач. стимулом соціол. дослідж. громад. думки стали сусп. процеси, які привели до проголошення незалежності України й усунули ідеол. бар’єри на шляху розвитку соціології взагалі та Г. д. с. зокрема. На поч. 90-х рр. створ. низку регіон. дослід. центрів на базі Київ., Харків., Одес., Дніпроп. університетів, Києво-Могилян. академії. Організація Інституту соціології НАНУ восени 1990 сприяла координації роботи дослідників громад. думки насел. України, спрямуванню дослідж. на вирішал. напрямки розбудови укр. державності, трансформації України у відкрите демократ. громадян. суспільство. З’явились передумови для вивчення проблем ідентифікації громад. думки, відокремлення визначення її реал. суб’єктів за умов швидких і не досить визначених трансформацій соц. структури суспільства тощо. Дослідж. вчених Інституту соціології НАНУ орієнтується на реалізацію масштаб. проекту «Україна на межі 21 століття», у рамках якого здійснюється моніторинг, виконуються опитування населення на замовлення владних, громад. і політ. структур. Зростання сусп. попиту на інформацію про стан громад. думки в Україні спричинило створення багатьох комерц. осередків, серед яких за обсягом роботи і її діапазоном чільне місце посідає «Соціс-Геллап інтернешнл». Його фахівці отримали наук. підготовку і набули досвіду в Інституті соціології НАНУ. Провідні укр. соціологи читають спецкурси з соціології громад. думки для студентів Київ. університету, Києво-Могилян. академії, Харків., Одес. і Дніпроп. університетів. Розвитку дослідж. громад. думки, теорії і методології цієї галузі соціол. науки сприяють ділові контакти укр. полстерів з колегами зі США, Польщі, Великої Британії, Німеччини та ін. країн, фахівцями академ. установ та університетів країн СНД.

Рекомендована література

  1. Массовая информация и общественное мнение молодежи. К., 1990;
  2. Общественное мнение и власть: механизмы взаимодействия. К., 1993;
  3. Головаха Є. Суспільство, що трансформується. Досвід соціологічного моніторингу в Україні. К., 1997;
  4. Оссовський В. Громадська думка: Спроба соціологічної інтерпретації. К., 1999;
  5. Полторак В. Социология общественного мнения. К.; Дн., 2000;
  6. Громадська думка: теоретичні та методичні проблеми дослідження. К., 2001;
  7. Паніна Н. Опитування громадської думки. К., 2003.
Іконка PDF Завантажити статтю

Інформація про статтю


Автор:
Статтю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»
Дата останньої редакції статті:
груд. 2006
Том ЕСУ:
6
Дата виходу друком тому:
Тематичний розділ сайту:
Наука і вчення
EMUID:ідентифікатор статті на сайті ЕСУ
31968
Вплив статті на популяризацію знань:
31
Бібліографічний опис:

Громадської думки соціологія / В. Л. Оссовський // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2006. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-31968.

Hromadskoi dumky sotsiolohiia / V. L. Ossovskyi // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2006. – Available at: https://esu.com.ua/article-31968.

Завантажити бібліографічний опис

ВСІ СТАТТІ ЗА АБЕТКОЮ

Нагору нагору