ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Вирізування

ВИРІ́ЗУВАННЯ – вид ажурної вишивки. Вишивають контури узору, потім вирізують тло візерунка. В. застосовується в нар. вишивках у поєднанні з ін. швами. Вишивається переважно білим по білому, сірим по сірому й білому в поєднанні з чорним, червоним або синім кольорами ниток. У В. поєднуються кілька технік швів. В Україні побутують різновиди В.: косе, хрещате, книжкове, косе з клинцями, орлове, рогатеньке, на 3–5 дірочок. При В. візерунок щільно обшивають нитками, середину вирізають ножицями, й на полотні утворюються чіткі ажурні квадратики. Виконують здебільшого геом. орнаменти, інколи й рослинні (гілки з трояндами та листям – яготин. візерунок). В. із великими ажур. просвітами застосовують у поєднанні з лиштвою (вишивання сорочок, скатертин). Для окремих р-нів Буковини характерні ажурні вишивки «цирка», які поєднують в собі наскрізні та глухі шви і виконуються за рахунком ниток або по нанес. на тканину рисунка. В. і циркою в Україні прикрашають жін. й чол. сорочки, рушники, серветки, облямівки до простирадел. В. – спосіб створення аплікацій та витинанок.

Р. М. Яців

Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Вирізування / Р. М. Яців // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2005. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-34124

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

4-й

Дата виходу друком тому:

2005

Дата останньої редакції статті:

2005

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Світ-суспільство-культура

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

34124

Кількість переглядів цього року:

8

Схожі статті

Врачебное дело
Світ-суспільство-культура  | Том 5 | 2006
Г. О. Соловйова
Маріупольський коледж мистецтв
Світ-суспільство-культура  | Том 19 | 2018
Л. І. Клочко
Вік
Світ-суспільство-культура  | Том 4 | 2005
О. А. Бартко

Нагору