Вишня
ВИ́ШНЯ — давньоруське городище 10– 13 ст. Знаходиться на зх. та сх. околицях м. Судова Вишня Мостис. р-ну Львів. обл. Згадується у Галицько-Волин. літописі під 1230, коли нею володів галиц. боярин Филип, який ворогував із князем Данилом Галицьким. Краще збереглося перше городище (10 — поч. 12 ст.), що знаходиться в урочищі «Замчисько», друге (12–13 ст.) — в урочищі «На чвораках». Обидва городища були оборон. замками. У першому по периметру валу відкрито дерев’яні конструкції у вигляді клітей — огорож оборон. та госп. призначення, сліди в’їзду, заглиблені та наземні житлові будівлі з багатим інвентарем (залізні побут. вироби і зброя, глиняний посуд тощо). Друге городище, розміщене за 3 км на Сх. від першого на мисі між р. Вишня (притока р. Сан, бас. Вісли) та потічком, зруйнов. кар’єр. розробками та забудоване. Речовий матеріал з цього городища вказує, що воно існувало після загибелі першого і що саме з ним пов’язана літописна згадка. У пд. частині міста виявлено також підкурганне кочівниц. поховання 10–11 ст. із великою кількістю срібних, бронз. та бурштинових прикрас.
Рекомендована література
- Ратич О. О. Результати досліджень давньоруського городища Замчисько в м. Судова Вишня <a class="my-tooltip" href="article-59597">Львівської області</a> в 1957–59 рр. // Мат. і дослідж. з археології Прикарпаття і Волині. 1962. Вип. 4;
- Багрий Р. С. Вишня // Археология Прикарпатья, Волыни и Закарпатья (раннеславянский и древнерусский периоды). К., 1990.