ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine

Берегові захисні ліси

БЕРЕГОВІ́ ЗАХИСНІ́ ЛІСИ́ – один із видів захисних лісів. До Б. з. л. належать насадження на берегах, у заплавах, на річкових терасах, схилах корінних берегів долин, коротких ярів, що мають вихід до річки, а також ліси на водопоглинальних смугах, що прилягають до брівки корінного берега долини, яру чи балки. Створюють для захисту берегів рік, каналів, потоків, озер, ставів, водосховищ і водяних джерел від обривів, розмивів, льодоходових пошкоджень; закріплення берегів, запобігання сповзанню берега в русло річки або в акваторію водойми. Ліс. насадження, які ростуть на заплавах, терасах, крутих схилах долин, захищають їх від ерозії, запобігаючи замуленню рік. Забрівні лісосмуги захищають брівки долин від ерозії, переводячи поверхневий стік у внутрішньоґрунтовий. Б. з. л., скріплюючи ґрунт коренями, запобігають абразії (розмиву берегів хвилями), затримують наноси в період повеней, зменшують випаровування з поверхні води. Вони виконують роль природ. фільтрів-очисників: поліпшують хім. і бактеріол. склад води. Б. з. л. широко використовують для відпочинку насел., охорони й відновлення риб. запасів (виділяють смуги лісонасаджень уздовж річок, озер, що сприяє поліпшенню вод. режиму нерестилищ). Заг. пл. Б. з. л. України – бл. 170 тис. га. У прируслові Б. з. л. (шир. 1–50 м), у заплавах, протиероз. смугах (15–50 м) саджають живці верби, тополі, а також ін. порід, які витримують період. затоплення. Біля абразій. берегів створюють прості гідротех. протиероз. споруди: плоти, буни та ін. На схилах корінних берегів долин, ярів, на річк. терасах, у водопоглинал. смугах висаджують деревні й чагарникові породи, поширені у відповідній зоні, напр., у Зх. Лісостепу – дуби червоний та звичайний, сосну, модрину, ясен, клен, бузину тощо. Готують ґрунти під такі насадження за системою чорного пару, наорюючи борозни через 2 м. На затоплюв. ділянках садіння здійснюють без підготовки ґрунту. (Див. також Рекреаційна діяльність).

Літ.: Погребняк П. С. Общее лесоводство. Москва, 1968; Генсірук С. А. Ліси України. К., 1992.

С. А. Генсірук, М. О. Штогрин

Рекомендована література

  1. Погребняк П. С. Общее лесоводство. Москва, 1968;Google Scholar
  2. Генсірук С. А. Ліси України. К., 1992. Google Scholar
Читати у файлі PDF

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Берегові захисні ліси / С. А. Генсірук, М. О. Штогрин // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-39232

Тип публікації:

Енциклопедична стаття

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ландшафти

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

39232

Кількість переглядів цього року:

5

Схожі статті

Верхньодністровська улоговина
Ландшафти  | Том 4 | 2005
О. О. Кагало
Мартьян мис
Ландшафти  | Том 19 | 2018
О. Б. Климчук
Діброва
Ландшафти  | Том 7 | 2007
Ю. Р. Шеляг-Сосонко

Нагору