ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ
Encyclopedia of Modern Ukraine
A

Білинський Йосип Іларіонович

БІЛИ́НСЬКИЙ Йосип Іларіонович (1859, за ін. даними – 1860, с. Козівка, нині Козів. р-ну Терноп. обл. – кін. 1925, за ін. даними – поч. 1926, м. Монтус, Швейцарія) – фармацевт, громадський діяч, меценат. Брат М. Білецької. Закін. гімназію в Самборі, фармацевт. відділ. філос. факультету Львів. університету. У 1880-х рр. прибув до Єгипту, де вів аптекар. справу, вивчав араб. медицину. На поч. 1890-х рр. став власником аптеки в Каїрі, тоді ж був прийнятий придвор. аптекарем намісника султана Оттоман. імперії у Єгипті. 1904 за службу отримав титул бея. Автор праці з методики визначення вмісту цукру в сечі «Eine neue und genaue Zuckerbestimmugs methode in glarns» (Wiеn, 1904), яку успішно застосовували для діагностики діабету при ожирінні. Від кін. 19 ст. навколо нього гуртувалися вихідці з України. На кошти Б. здійснено видання творів укр. письменників, зокрема І. Франка, випуск періодики, підтримку студент. руху у Львові за перетворення університету в український, розвиток освіти, зокрема будівництво бурс у Тернополі та Новому Санчі (нині – м. Сянок, Польща). Допомагав у навч. дітей бідних селян. Сприяв лікуванню в Єгипті Лесі Українки, Д. Яворницького, Б. Грінченка, виступам у Каїрі та Александрії краянина, молодого опер. співака А. Дідура, підтримував дружні зв’язки з С. Крушельницькою, яка була на гастролях у Єгипті. 1906 цісар нагородив Б. за заслуги перед вітчизною орденом Залізного Хреста. Вийшовши на пенсію й продавши свій маєток, на поч. 1-ї світової війни повернувся в Європу. У Відні став одним з організаторів забезпечення укр. полків мед. персоналом і медикаментами, пожертвував велику суму на організацію мед. обслуговування в Галичині.

Літ.: Горак Р. Загадковий Йосип Білинський // КіЖ. 1989, 22 жовт.; Служинська З. Рід Білинських. Л., 1998; «Журавлина» книга. Тернопільська українська західна діаспора: Слов. імен. Т., 1999. Ч. 1.

Б. І. Мельничук, Х. С. Мельничук

Рекомендована література

  1. Горак Р. Загадковий Йосип Білинський // КіЖ. 1989, 22 жовт.;
  2. Служинська З. Рід Білинських. Л., 1998;
  3. «Журавлина» книга. Тернопільська українська західна діаспора: Слов. імен. Т., 1999. Ч. 1.
завантажити статтю

Інформація про статтю

Автор:

Авторські права:

Cтаттю захищено авторським правом згідно з чинним законодавством України. Докладніше див. розділ Умови та правила користування електронною версією «Енциклопедії Сучасної України»

Бібліографічний опис:

Білинський Йосип Іларіонович / Б. І. Мельничук, Х. С. Мельничук // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2003. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-40089

Том ЕСУ:

2-й

Дата виходу друком тому:

2003

Дата останньої редакції статті:

2003

Цитованість статті:

переглянути в Google Scholar

Для навчання:

використати статтю в Google Classroom

Тематичний розділ сайту:

Ключове слово:

EMUID (ідентифікатор статті ЕСУ):

40089

Кількість переглядів цього року:

45

Схожі статті

Моріон
Підприємcтва  | Том 21 | 2019
П. Г. Снєгірьов
Нікогосян
Людина  |  Том 23 | 2024
К. К. Васильєв
Парнас
Людина  | 2023
О. Я. Скляров, С. В. Різничок

Нагору